Podlaski Urząd Wojewódzki podał w czwartek, że w całym województwie samorządy zgłosiły ponad 30 propozycji utworzenia punktów szczepień powszechnych. 29 z nich uzyskało pozytywną weryfikację podlaskiego oddziału NFZ.
Czytaj też: Obostrzenia w województwie podlaskim mogą się skończyć szybciej. Rząd rozważa nowy plan
Cytowany w komunikacie wojewoda Bohdan Paszkowski podziękował wszystkim samorządowcom za pomoc w organizacji tych punktów.
- Nasza współpraca umożliwi sprawną realizację Narodowego Programu Szczepień w Podlaskiem. Pilotażowy punkt szczepień w regionie zostanie uruchomiony w Siemiatyczach, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Świętojańskiej – powiedział.
Właścicielem obiektu jest miasto Siemiatycze, a zarządcą – siemiatycki MOSiR.
W kraju ma być 16 pilotażowych punktów. W zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. W miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie pół tysiąca dawek dziennie.
Urząd przypomniał, że docelowo w każdym powiecie powinny być przynajmniej dwa punkty szczepień powszechnych – jeden prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą (np. szpital), drugi jako element sieci koordynowanej przez wojewodów – zorganizowany od podstaw przez samorządy, we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą i w porozumieniu z NFZ.
Pierwsza motokaretka w Białymstoku. To miniambulans na dwóch kołach [ZDJĘCIA]
Np. miasto Białystok jeszcze w ub. tygodniu poinformowało o możliwości utworzenia trzech takich punktów, w dwóch szkolnych halach (Zespołu Szkół Mechanicznych oraz szkoły podstawowej nr 12) i w budynku poradni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku w regionie wykonano do czwartku ponad 272 tys. szczepień. (PAP)