Rzeźby zostały ustawione na Placu Syntezy Nauk, wokół szklanej kuli. Wystawa została zatytułowana „Synteza Nauki i Sztuki”.
- Ma wymiar uniwersalny, odnosi się do wierzeń, historii, jak i mistycyzmu, znajdziemy tu również prace abstrakcyjne - mówi artysta i kurator wystawy Stanisław Ostaszewski.
Wystawa inspirowana puszczą
Rzeźby noszą nazwy m.in.: Duch puszczy, Gladiator, Kamienna głowa, Dialog, Strażnik puszczy, Ona, Lipa, Ślady. Wystawa jest inspirowana puszczą. Drewniane obiekty powstały w latach 2019-2023.
Autorami wystawy są:
Stanisław Ostaszewski (Białystok), Jerzy Iwacik (Hajnówka), Wiktor Kabac (Hajnówka), Daniel Lipian-Kaniuk (Lublin), Wojciech Mendzelewski (Lublin), Wojciech Pawliczuk (Łódź), Anna Marta Świtalska-Świć (Hajnówka).
Niewidzialne oddziaływanie
Dzieła sztuki nie przypadkowo zostały ustawione wokół szklanej kuli
- Kompozycja może kojarzyć się z orbitowaniem wokół gwiazdy, która będąc w centrum układu, ukazuje odwieczny związek nauki ze sztuką. To wzajemne oddziaływanie niewidzialnej siły, wiążące piękno z mądrością, z wiedzą, objawia zalążek pełni, do której wędrują tak uczeni, jak i artyści – mówi prorektor uczelni ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich
Polecany artykuł: