Wiosna za oknem, a prognoza pogody na najbliższe dni i miesiące zapowiada się całkiem obiecująco. Można śmiało wyciągnąć rower z piwnicy i wybrać się rowerem na wycieczkę do pobliskiego parku czy za miasto. Musimy jednak pamiętać, że aby czuć się bezpiecznie na jednośladzie podczas jazdy, warto go wcześniej odpowiednio przejrzeć. Inaczej bowiem może dojść do nieszczęśliwego wypadku, który może skończyć się tragicznie. O czym w takim razie musimy pamiętać, aby odpowiednio przygotować swój sprzęt rowerowy do jazdy na wiosnę?
Przygotowania do sezonu rowerowego 2023. Zadbaj o czystość swojego jednośladu!
Na pewno wasz rower, jeżeli nie jeździliście nim przez zimowe miesiące, stojąc w garażu czy piwnicy, nieco się zabrudził. najprostszym sposobem, aby go wyczyścić, jest polanie wodą ze szlauchu lub węża ogrodowego i zostawienie na 10 minut. A kiedy błoto i brud rozmiękną, nalać do miski ciepłej wody z płynem do mycia naczyń i za pomocą szczotki lub szmatki wypucować każdą powierzchnię. Po umyciu przetrzeć ramę suchą szmatką.
Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Pamiętaj o łańcuchu
Łańcuch najprościej wyczyścić szmatką nasączoną odtłuszczaczem. Łańcuch łapie się właśnie przesz szmatkę i kręci pedałami do tyłu. Potem, warto go nasmarować. W tym celu używamy oleju specjalnie przeznaczonego do łańcucha rowerowego (eksperci polecają np. Finish Line czy Shimano). Nie zaleca się smarowania olejem słonecznikowym (i jakimkolwiek olejem używanym w kuchni) oraz WD-40.
Sezon rowerowy 2023. Sprawdź opony, dopompuj koła
Ten etap warto zostawić sobie na sam koniec. Na boku każdej z opony znajdziesz zalecane przez producenta ciśnienie opony i tę sugestię trzeba wziąć pod uwagę podczas pompowania. Najlepiej to robić za pomocą pompki z manometrem, a jeśli takiej nie posiadasz, wybierz się na stację benzynową.
Przy okazji opon warto również sprawdzić stan klocków hamulcowych, zerknąć, czy koła na pewno kręcą się prosto. Przydałoby się zwrócić uwagę na linki i pancerze od hamulców oraz przerzutek. Jeśli zobaczysz na nich rdzę lub będą pracowały z oporem, należy je wymienić.
Polecany artykuł:
Sezon na jednoślady 2023. Pamiętajmy o OC
Jak się powszechnie niesłusznie utarło, rowerzyści nie są jedynie ofiarami wypadków. Stanowią bowiem drugą najliczniejszą grupę sprawców wypadków po kierujących autami. Jak wskazuje KGP, w ubiegłym roku spowodowali 1304 z nich, w których zginęły 72 osoby, a 1286 doznało obrażeń. Największe zagrożenie powodują osoby powyżej 60 roku życia, które okazują się sprawcami 24 proc. ogółu negatywnych zdarzeń. Podobna ilość nieszczęść (ok. 23 proc.) jest udziałem rowerzystów w przedziale 40-59 lat. Niestety przedstawiciele wieku 45 plus również najmniej chętnie kupują polisy chroniące ich samych oraz innych uczestników ruchu - czytamy na www.info.pl.
Aby czuć się bezpiecznie, warto pomyśleć o zakupie OC. Wprawdzie nie jest ono obowiązkowe, ale jeżeli ktoś jest zapalonym rowerzystą, to chyba warto z tego skorzystać. Oto opcje:
- OC w życiu prywatnym,
- casco dla roweru,
- NNW dla rowerzysty (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków),
- ubezpieczenia rowerowe assistance.
Najtańsze ubezpieczenia roweru w ramach indywidualnej polisy, to zwykle koszt ok. kilkudziesięciu złotych. Takie ubezpieczenie roweru będzie jednak miało dość ograniczony zakres ochrony i raczej obowiązywać będzie przez krótki czas. Droższe polisy rowerowe oscylują w granicach 200-300 zł za rok.