Urządzenie kupiła od uczelni i wprowadzi na rynek firma ZURAD, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To najbardziej prestiżowy i największy pod względem wartości proces komercjalizacji bezpośredniej w historii Politechniki Białostockiej.
RobUV to zdalnie sterowane, mobilne urządzenie, które dezynfekuje i dekontaminuje – czyli oczyszcza ze szkodliwych dla zdrowia substancji powietrze oraz powierzchnie w pomieszczeniach. Opiera się na technologii emiterów UV-C, zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do niszczenia m.in. COVID-19. mówi Maciej Rećko z Politechniki Białostockiej:
Autorami pomysłu są pracownicy Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego: dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek z zespołami. Rozwiązanie może być stosowane do dezynfekowania sal zabiegowych w szpitalach, centrów handlowych oraz szkół.
RobUV sprawdzi się także w biurach, obiektach gastronomicznych czy urzędach– dezynfekuje dokumenty i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach.
Robotem zainteresowała się firma ZURAD, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak mówił prezes firmy Adam Jabłoński, firma odwiedziła kilka miesięcy temu Politechnikę Białostocką, by zapoznać się z pomysłami uczelni, która pracowała nad robotem. "Stwierdziliśmy, że czas pandemii jest idealnym momentem do tego, aby ten pomysł zastosować na skalę masową" - dodał Jabłoński.
Teraz prototyp przedprodukcyjny czeka proces certyfikacji i szczegółowe badania.