Sytuacja zdrowotna ludności Polski - najnowszy raport
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - PIB opublikował najnowszy raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, 2022 r.”. Zestawienie pokazało, jak bardzo pandemia COVID-19 wpłynęła na stan zdrowia Polaków oraz długość życia. Dane nie napawają optymizmem.
- W 2021 r. długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 lat i była krótsza o 2,3 lat niż w poprzedzającym pandemię 2019 r., a w przypadku mężczyzn w wieku 65 lat była krótsza o 1,9 roku. Długość życia kobiet wynosiła 79,68 lat i była krótsza o 2,1 lat niż w 2019 r. (w wieku 65 lat uległa skróceniu o 1,7 roku) - czytamy w raporcie.
Warto podkreślić, że dane mają zawiązek nie tylko z zachorowalnością na COVID-19, ale także z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia oraz unikaniem wizyt u lekarza przez pacjentów.
W zestawieniu wskazano, że mężczyźni bardziej ucierpieli w pierwszym roku pandemii (długość życia uległa skróceniu o 1,46 roku) niż w drugim (dalsze skrócenie o 0,86 roku), natomiast kobiety w obu latach ucierpiały w podobnym stopniu (długość życia uległa skróceniu odpowiednio o 1,04 i 1,03 roku). Warto się przyjrzeć danym uwzględniającym jak wyglądała sytuacja u mieszkańców miast oraz wsi.
- Wpływ pandemii na skrócenie długości życia mieszkańców miast i wsi wśród mężczyzn w obu latach był większy w miastach, natomiast u kobiet w 2020 r. był większy wśród mieszkanek wsi, a w 2021 r. był podobny w obu populacjach. Skrócenie długości życia mieszkańców miast w 2020 r. było wyraźnie związane z wielkością miasta – im większe miasto, tym było ono mniejsze - można przeczytać w raporcie.
Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?
Generalnie wśród mężczyzn skrócenie długości życia w stosunku do wielkości oczekiwanej na podstawie wcześniejszego trendu w 2020 r. było zdecydowanie największe w woj. świętokrzyskim – o 2,3 lat, a najmniejsze w woj. lubuskim – o 1,2 roku. Natomiast po dwóch latach pandemii w 2021 r. długość życia mężczyzn uległa największemu skróceniu w stosunku do wartości oczekiwanej w woj. podlaskim – o 3,6 lat a najmniejszemu w woj. małopolskim – o 2,0 lata.
Natomiast w przypadku kobiet skrócenie długości życia w stosunku do wartości oczekiwanej na podstawie wcześniejszego trendu w 2020 r. było największe w woj. łódzkim – o 1,7 roku, a najmniejsze w woj. zachodniopomorskim – o 0,6 roku. Po dwóch latach pandemii w 2021 r. długość życia kobiet uległa największemu skróceniu w stosunku do wartości oczekiwanej w woj. lubelskim i podkarpackim – o 2,9 lat, a najmniejszemu, podobnie jak u mężczyzn, w woj. małopolskim – o 1,7 lat.
Polecany artykuł:
Większe niż w przypadku mieszkańców województw jest zróżnicowanie długości trwania życia mieszkańców powiatów i jego zmian w okresie pandemii. Generalnie większość powiatów, w których mężczyźni żyją najkrócej skupia się w północno-wschodniej oraz zachodniej części kraju. Natomiast kobiety żyją najkrócej w centralnej Polsce oraz w powiatach w zachodniej części kraju (kolor czerwony na mapie pokazuje powiaty, w których długość życia jest najkrótsza).
W dwuletnim okresie pandemii 2020-2021 wśród mężczyzn najkrótszego życia, bo wynoszącego 68,9 lat, mogli oczekiwać mieszkańcy powiatu makowskiego (woj. mazowieckie). Drugie miejsce pod tym względem zajął Piotrków Trybunalski (łódzkie) z wynikiem 69,0 lat.
W przypadku kobiet przeciętnie najkrócej żyją mieszkanki Chorzowa – 77,0 lat. Na drugim miejscu uplasował się powiat sierpecki (mazowieckie) z wynikiem 77,5, zaś na trzecim powiat kutnowski (łódzkie) - 77,6.
Biorąc jednak pod uwagę największe różnice w zmianie długości życia w okresie pandemii w porównaniu z latami 2017-2019, to na szczególną uwagę zasługuje powiat kamieński (zachodniopomorskie), gdzie długość życia wśród mężczyzn skróciła się aż o 4,27 lat.
Długości życia kobiet w okresie pandemii (w porównaniu z latami 2017-2019) w poszczególnych powiatach uległa największemu skróceniu w powiecie grajewskim (podlaskie). Wskaźnik wyniósł -3,95 lat.
Więcej danych można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - PIB.