QUIZ: To najdłuższe rzeki świata! Czy wiesz przez jakie kraje przepływają? Sprawdź się!

i

Autor: pixabay.com Nil uznawany jest za najdłuższą rzekę na świecie

Quiz

QUIZ: To najdłuższe rzeki świata! Czy wiesz przez jakie kraje przepływają? Sprawdź się!

2024-05-29 15:20

Nil, Amazonka czy Jangcy, to najdłuższe rzeki na świecie. Każda z nich płynie na innym kontynencie przez tysiące kilometrów. Czy wiecie jednak jakie kraje te największe rzeki mijają na swojej drodze do mórz i oceanów? Sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie! Tylko prawdziwi miłośnicy geografii zdobędą komplet punktów!

Rzeki od początków Ziemi kształtowały jej krajobraz. Przepływały przez kontynenty, rzeźbiły teren, dawały życie. Były też ważnym elementem kulturowym i społecznym. To wokół nich zakładano często osady, które przeradzały się w miasta i coraz większe aglomeracje.

Nil, Amazonka, Jangcy - to najdłuższe z rzek świata. Mają powyżej 6 tysięcy kilometrów długości, a powierzchnia ich dorzecza również liczona jest w tysiącach kilometrów.

To najdłuższe rzeki świata. Czy wiesz przez jakie kraje przepływają?

Pomimo że rzeki niespecjalnie zmieniły swój bieg, zmieniała się wokół nich administracja. Przez wieki, wzdłuż nich powstały nowe państwa. Dzisiaj niektóre przepływają nawet przez kilkanaście różnych państw.

Czy wiecie zatem przez jakie kraje przepływają najdłuższe rzeki świata? Sprawdźcie się! To quiz stworzony dla miłośników geografii. Ale ostrzegamy! Tylko nieliczni uzyskają w nim komplet punktów!

To najdłuższe rzeki świata! Czy wiesz przez jakie kraje przepływają? Quiz

Pytanie 1 z 10
Nil to najdłuższa rzeka na Ziemi. Swoją rozległą deltę ma w:
Piękno nadbużańskiej przyrody widziane od strony rzeki - rejs katamaranem po Bugu