Nietypowe stolice świata. Czy wiesz jakiego kraju to stolica? Nazwy niektórych bawią do łez [QUIZ]

i

Autor: pixabay.com Na zdjęciach Antananarywa, Ułan Bator i Amman, czyli stolice swoich państw

Quiz

Quiz: Nietypowe stolice świata. Czy wiesz jakiego kraju to stolica? Nazwy niektórych bawią do łez

2024-06-22 18:38

Tak jak wiele na świecie państw, tak samo dużo stolic. Ale stolice to nie tylko Tokio, Paryż czy Londyn. Mamy też takie, które są z naszej perspektywy bardziej egzotycznie. Przy tym brzmienie niektórych bawi do łez, a inne to prawdziwe łamańce językowe. Wybraliśmy najciekawsze z nich. Sprawdźcie czy dopasujecie je do odpowiednich krajów?

Obecnie na świecie istnieje niemal 200 państw. Każde z nich ma swoją stolicę. Czyli miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, krainy historycznej itp.

Co ciekawe określenie stolica w języku polskim pochodzi od wyrazu "stolec", oznaczającego niegdyś miejsce do siedzenia, tron.

Nietypowe nazwy stolic świata. Czy wiesz jakiego kraju to stolica?

Pytanie 1 z 12
Na początku niezły łamaniec. Wymówicie tę nazwę za piewszym razem? Antananarywa to stolica:

Nietypowe stolice świata. Czy wiesz jakiego kraju to stolica?

Sprawdziliśmy wszystkie stolice świata i znaleźliśmy te brzmiące najbardziej nietypowo. Są to stolice z niemal każdego kontynentu, znajdzie się również coś z Europy.

Niektóre przy próbie wymówienia rozbawią do łez, na inne wystarczy tylko spojrzeć. Już samo nagromadzenie liter może śmieszyć. Są też takie, które zaliczylibyśmy do prawdziwych łamańców językowych. Ciekawe czy ich mieszkańcy również mają taki problem z wymową tych nazw.

Pytanie brzmi jednak czy wiecie jakiego kraju są to stolice? Czas się sprawdzić!