Głównym celem jest wpływ światła niebieskiego
Opracowany wynalazek pozwoli na precyzyjny pomiar pozawzrokowych parametrów promieniowania optycznego. Skupia się na pomiarze promieniowania źródeł światła typu LED, w którym znaczny udział posiada światło niebieskie. Ta barwa światła ma wpływa na nasz rytm okołodobowy, czyli funkcjonowanie całego organizmu.
Zadaliśmy pytanie: ile tego promieniowania musi być w naszym otoczeniu, na przykład w biurze, żeby uznać jego dawkę za szkodliwą. Istnieją bowiem wymagania odnośnie bezpieczeństwa fotobiologicznego źródeł światła i opraw oświetleniowych w pomieszczeniach. Niestety, nie dysponujemy przyrządami, które mogły by służyć do takich pomiarów. - wyjaśnia dr hab. inż. Irena Fryc, prof. PB.
Układ zapewnia ograniczenie błędów pomiarowych
Pomysł oraz idea konstrukcyjna, to w głównej mierze dzieło Pana Piotra Jakubowskiego, który pod moją opieką promotorską obronił w Politechnice Białostockiej pracę doktorską pod tytułem „Metrologia promieniowania czynnego cyrkadialnie”. Doktorant bardzo zaangażował się w ten projekt, ale też świetnie zdawał sobie sprawę z jego znaczenia, ponieważ już od lat jest związany z branżą oświetleniową, zna rynek i jego potrzeby. - mówi dr hab. inż. Irena Fryc, prof. PB.
Opracowany układ głowicy pomiarowej pozwala na redukcję błędów pomiarowych poprzez zmniejszenie wskaźnika niedopasowania widmowego, co w przyszłości może się przydać inspektorom pracy, specjalistom z zakresu BHP, czy inżynierom odpowiedzialnym za odbiór instalacji oświetleniowych.