protest rolników

Protest rolników w Podlaskiem. Tak wyglądał strajk w okolicach Białegostoku. Liczne utrudnienia [ZDJĘCIA]

2024-02-21 15:44

We wtorek, 20 lutego odbywał się kolejny protest rolników. Strajki organizowane są w całej Polsce, ale także w wielu lokalizacjach woj. podlaskiego. Wiąże się to z licznymi utrudnieniami. Gdzie dokładnie spodziewać się zablokowanych dróg? Wyjaśniamy. Byliśmy również na jednym z protestów w pobliżu Białegostoku. Relację stamtąd zobaczycie w naszej galerii.

To kolejny ogólnopolski protest rolników. Pierwszy odbył się 9 lutego. Jak wyglądał na Podlasiu? Naszą relację możecie zobaczyć tutaj.

20 lutego zorganizowano kolejną odsłonę manifestacji. Tym razem na miejsca protestów organizatorzy wybrali kilkanaście lokalizacji. Mapę ze szczegółowymi punktami strajków znajdziecie z kolei tutaj.

Protest rolników w Podlaskiem 20 lutego. Gdzie utrudnienia?

Większość wtorkowych protestów wystartowała o godz. 11:00. Utrudnień możemy spodziewać się natomiast do godz. 16:00.

Blokad jest sporo. Przekazano informacje o 17 zgromadzeniach odbywających się na terenie woj. podlaskiego, 15 z nich wiąże się z blokadami dróg.

Poniżej przedstawiamy szczegółową listę utrudnień, wraz z informacjami na temat protestów, przekazanymi przez podlaską policję:

  • Blokada drogi węzeł Augustów dk 8 na wysokości wiaduktu. 200 ciągników.
  • 90 traktorów ruszyło z Kobylina do węzła na S8 w Milewie Zabielnym.
  • Mamy dwie informacje o zgłoszonych zgromadzeniach na terenie powiatu łomżyńskiego - Konarzyce węzeł Konarzyce na trasie S61 i Kuzie na drodze Wojewódzkiej nr 645.
  • Z Żubryna ruszyło Ok. 500 pojazdów.
  • Blokada w Boćkach na odcinku od ulicy Zarzeckiej do ulicy Akacjowej, DK19. - Wyznaczono objazdy dla osobówek drogami lokalnymi, od strony Bielska Podlaskiego przez ulica Brańska w Boćkach, Jakubowskie, Solniki, Żołoćki, Kolonia Andryjanki i wyjazd na DK19. Objazdy od strony Siemiatycz analogicznie: Kolonia Andryjanki, Żołoćki, Solniki, Jakubowskie, ulica Brańska w Boćkach i wyjazd na DK19. Objazdów dla ciężarówek nie ma. Około 70 ciągników na chwilę obecną, dojeżdżają kolejne.
  • Blokada drogi w Sztabinie - ciągników 51.
  • Rozpoczęcie protestu w Wojszkach DK19. W tej chwili ok 15 ciągników, zalecany objazd dla pojazdów osobowych przez Doktorce i Suraż. Pojazdy ciężarowe oczekują.
  • 100 ciągników i 50 samochodow osobowych blokuje rondo i skrzyżowanie w rejonie miejscowości Sokolany (drogi DW671 i DW673). Objazdy dla samochodów osobowych: z miejscowości Trzcianka w stronę miejscowości Szyndziel, Bogusze, Sokółkę. Z Sokółki na Kuźnicę i Sidrę droga DW673 zaś z Dąbarowy Białostockiej zjazd z DW673 na Sidrę. Pojazdy ciężarowe będą kierowane na pobliskie parkingi.
  • Ignatki Osiedle DW678 - rondo zablokowane z ul Działkową. W tej chwili ok. 50 ciągników. Proponowany objazd dla pojazdów osobowych przez Juchnowiec. Pojazdy ciężarowe oczekują.
  • Zabłudów Kolonia - rondo droga na Narew. W tej chwili 22 ciągniki. Proponowany objazd na Michałowo i Topolany dla pojazdów osobowych. Ciężarowe oczekują.
  • Blokada drogi w Brańsku na DK 66, dwa punkty blokadowe: ulica Bielska i ulica Armii Krajowej. Zalecane objazdy: z Bielska Podlaskiego na Kiersnówek, w Brańsku ulica Boćkiwska, Piłsudskiego Mickiewicza i wyjazd na DK 66. Około 100 ciągników.
  • Na S8 Jeżewo - ok. 300 ciągników.
  • Kuzie gmina Zbójna DW 645 - blokada drogi. Na miejscu około 50 ciągników rolniczych.
  • DK65, m. Knyszyn - droga zablokowana, rozpoczęcie zgromadzenia, ok. 100 ciągników rolniczych.

Protest rolników koło Białegostoku. Zablokowana DW 678

Jedną z głównych lokalizacji wtorkowego strajku w Podlaskiem jest blokada ronda w okolicach Kleosina. Rolnicy zebrali się na drodze wojewódzkiej nr 678 na wyjeździe z Białegostoku w kierunku Łap.

Rondo przy osiedlu Ignatki jest zablokowane, nie ma przejazdu. Przejechać mogą tam jedynie pojazdy uprzywilejowane. Dojazdu nie ma do Ignatek, Horodnian i w kierunku Niewodnicy Koryckiej, Księżyna i Juchnowca. Objazdy alternatywnymi drogami nadzoruje policja. Strajk ma potrwać tutaj do godz. 16:00. Zdjęcia z tej manifestacji zobaczycie w galerii powyżej.

- Nie chcemy utrudniać życia mieszkańcom. Chcemy tylko pokazać, że te zmiany dotkną nie tylko nas, ale także was. Jakość żywności, która trafia do Polski zza granicy jest bardzo niska, a nie każdego stać na kupienie lepszych i droższych produktów z Polski - powiedział nam jeden z organizatorów.

Rolnicy protestują m.in. przeciwko założeniom unijnego Zielonego Ładu i sprowadzaniu zboża i produktów niskiej jakości z Ukrainy.

Protest rolników w Podlaskiem. Tak wyglądał strajk w okolicach Białegostoku