Prawo jazdy. Nowe przepisy: Przekroczenie prędkości nie będzie możliwe
Jak informuje portal WRC, Unia Europejska planuje realizację nowego planu zakładającego zmianę przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. To tzw. Wizja Zero – technologia, która ma wykluczyć fizyczną możliwość przekroczenia prędkości. W jaki sposób?
Prawo jazdy 2020. Nie będzie już kary za jazdę bez prawa jazdy. Rząd zmienia przepisy
Nowe przepisy umożliwiałyby wprowadzenie w samochodach systemu ISA. To inteligentne wspomaganie wykorzystujące kamery oraz GPS, dzięki któremu technologia ograniczy moc silnika w momencie, w którym dojdzie do przekroczenia prędkości. System ma na podstawie lokalizacji określać ograniczenie prędkości w obszarze, gdzie akurat podróżujemy, wymuszając przestrzeganie przepisów.
Nowe przepisy: Samochód sam ograniczy prędkość. Jest jeden szczegół
Faktem jest, że nowe przepisy nie wymuszą na każdym korzystania z systemu ISA, ponieważ będzie go można wyłączyć, choć ponowna aktywacja nastąpi przy każdym uruchomieniu auta. Aby wyłączyć system, wystarczy wcisnąć pedał gazu "do dechy", np. podczas wyprzedzania.
Prawo jazdy 2020. Nowe zmiany. Masz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia
Jak wynika z szacunków, powszechne zastosowanie technologii mogłoby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych wypadków w całej Unii o blisko 20%. Mowa o 25 tys. osób, które giną na drogach z powodu nadmiernej prędkości, która wciąż stanowi najczęstszą przyczyną wypadków.
Wizja Zero: Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Nowe przepisy, które planuje UE, obejmują również takie obowiązki w wyposażeniu aut, jak:
- obowiązkowe kamery i czujniki cofania,
- pomoc w utrzymaniu pasa ruchu,
- systemy ostrzegające o zmęczeniu lub rozproszeniu uwagi kierowcy,
- "czarna skrzynka" w samochodzie,
- blokada alkoholowa.
Kiedy Wizja Zero miałaby wejść w życie? Nowe przepisy zostały ustalone przez Unię Europejską i przedstawicielami państw członkowskich w marcu tego roku. Umowa musi jednak przejść jeszcze formalny proces głosowania w Parlamencie Europejskim i każdym państwie członkowskim.