Prawo jazdy będzie można stracić również zagranicą? Unia Europejska zmieni przepisy

i

Autor: KPP Kolno Kontrola policyjna

Prawo jazdy będzie można stracić również za granicą? Unia Europejska zmieni przepisy

2023-01-30 16:33

Unia Europejska chce zaostrzenia przepisów dotyczących praw jazdy. Nowa dyrektywa wejdzie prawdopodobnie jeszcze w 2023 r. Jakie zmiany czekają polskich kierowców? Najważniejszym jest to, że prawo jazdy będą mogli stracić nawet za granicą. Więcej o sprawie piszemy w artykule.

UE chce zmian w przepisach

Pomysły Unii Europejskiej wynikają z chęci unifikacji większości przepisów. W tym tych dotyczących kierowców. Dlatego Komisja Europejska kolejny już raz pochyliła się nad problemem praw jazdy. Nowa dyrektywa UE już obowiązuje, ale kilka nowości dopiero zostanie wprowadzonych również w Polsce.

Zabieranie praw jazdy na terenie UE

Największa zmiana ma dotyczyć przepisów dotyczących odbierania praw jazdy i szkoleń przyszłych kierowców. Nowa, czwarta dyrektywa UE, ma zostać przyjęta jeszcze w tym roku, ale przepisy w Polsce niekoniecznie muszą zostać wdrożone jeszcze w 2023 r. Poszczególne kraje muszą dostosować do nich swoje ustawodawstwo.

Zmiany w przepisach dla kierowców

Jakie zmiany czekają na polskich kierowców? Okazuje się, że tych będzie naprawdę sporo. Wszystkie zmiany w przepisach dla kierowców po wprowadzeniu nowej dyrektywy unijnej to:

  • standaryzacja kar za poważne wykroczenia i przestępstwa drogowe, za które przewidziano cofanie uprawnień do kierowania pojazdami;
  • zakaz prowadzenia pojazdów ma być wzajemnie uznawany przez inne kraje UE;
  • ujednolicenie systemów punktowych w różnych krajach oraz przechowywania danych dotyczących praw jazdy wszystkich obywateli UE w ogólnoeuropejskiej bazie danych;
  • ułatwienie zdobycia prawa jazdy na ternie UE (np. egzamin praktyczny w symulatorze);
  • wprowadzenie obowiązkowych kursów przypominających po roku posiadania prawa jazdy;
  • wprowadzenie zunifikowanego e-prawa jazdy dla wszystkich obywateli UE;
  • rozszerzenie kategorii B (np. umożliwienie prowadzenia lekkiego motocyklu o pojemności do 125 cm3; możliwość prowadzenia cięższych pojazdów);
  • obniżenie minimalnego wieku potrzebnego do przystąpienia na egzamin na prawo jazdy zawodowe (na ciężarówki i autobusy).
Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych

Źródło: moto.pl