prawo jazdy

i

Autor: Kamil Krukiewicz/REPORTER/East News

Idą kolejne nowe przepisy na prawo jazdy. Jeden budzi szczególne kontrowersje

2020-11-18 11:40

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt wprowadzający nowe przepisy na prawo jazdy. Dotyczy 4 istotnych kwestii. Kontrowersje wśród ekspertów budzi szczególnie jedna z nich. Chodzi o czas przeprowadzania egzaminów. Szczegóły na ESKA Białystok.

Spis treści

  1. Nowe przepisy na prawo jazdy 2020. Czego dotyczą?
  2. Prawo jazdy 2020 - nowe przepisy w projekcie
  3. Nowe przepisy na prawo jazdy są niepraktyczne?
  4. Od kiedy nowe przepisy na prawo jazdy?
Nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście - stracił prawo jazdy

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Nowe przepisy na prawo jazdy 2020. Czego dotyczą?

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury przewiduje zmiany w systemie egzaminów na prawo jazdy. Głównym powodem jego powstania stała się pandemia koronawirusa. W styczniu 2020 roku weszły z życie obostrzenia dotyczące egzaminów, które ostatecznie się nie sprawdziły. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury chce się z nich wycofać, proponując kolejne nowe przepisy na prawo jazdy.

Zobacz też: Nowe przepisy na prawo jazdy 2020 od lipca. Trzy ważne zmiany nie wejdą w życie

Jak podaje Rzeczpospolita, projekt noweli rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji.

Jakie nowe przepisy na prawo jazdy przewiduje projekt?

Prawo jazdy 2020 - nowe przepisy w projekcie

Rozwiązania zaproponowane przez ministerstwo to:

  1. Skrócenie czasu, po jakim może być egzaminatorowi przydzielona kolejna osoba egzaminowana z 50 do 45 minut.
  2. Niewliczanie egzaminu, który się nie odbył, do ogólnej liczby egzaminów danego dnia.
  3. Możliwość zatrudnienia przez WORD na 6 miesięcy jako egzaminatora nadzorującego osoby niespełniające jednego z warunków określonych w przepisach, czyli mające pełne uprawnienia, ale tylko dwuletnie doświadczenie w egzaminowaniu ze wszystkich kategorii prawa jazdy. 
  4. Możliwość szkolenia na egzaminatorów również w mniejszych ośrodkach (obecnie można to robić wyłącznie w tzw. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego).

Nowe przepisy na prawo jazdy są niepraktyczne?

Kontrowersje wśród ekspertów budzi szczególnie punkt pierwszy. Jak powiedział Rzeczpospolitej Krzysztof Bandos, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, "egzaminator nadzorujący pełni bardzo ważną funkcję, dlatego niezwykle istotne jest, aby była to osoba o niekwestionowanych kwalifikacjach merytorycznych oraz związanym z nimi minimalnym doświadczeniem". 

- Przy minimalnym czasie egzaminu w ruchu drogowym wynoszącym 40 minut, może się okazać, że egzaminator nie zdąży przeprowadzić egzaminu w nowym, skróconym czasie - wyjaśnia prezes PFSS. 

Bandos powołuje się przy tym, że wykonywanie zadań na placu manewrowym może trwać 10 minut, co w połączeniu z "jazdą po mieście", uniemożliwi egzaminatorom wyrobienie się w czasie.

Od kiedy nowe przepisy na prawo jazdy?

Kiedy zmiany wejdą w życie? Zgodnie z prawem rozporządzenie ma wejść w życie 30 dni od daty ogłoszenia, co - jak wskazano - daje możliwość dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do wymagań związanych z nowym systemem przydzielania osób egzaminowanych do egzaminów i nowymi zasadami dotyczącymi pracy egzaminatorów. Pozwala także na dostosowanie się podmiotu odpowiedzialnego za system teleinformatyczny do wymagań niniejszego rozporządzenia.