Zielona Płuca Polski są właśnie na Podlasiu
Podlasie to region w północno-wschodniej Polsce, który słynie z wielu charakterystycznych elementów, ale na pierwszym miejscu od lat stawiany jest jako ten, gdzie właśnie inaczej się oddycha. Wszystko z uwagi na przyrodę, która właśnie w województwie podlaskim została zachowana w swoim dziewiczym kształcie. Nie bez powodu region w północno-wschodniej Polsce nazywany jest "Zielonymi Płucami" całego kraju, skoro na jego terenie znajdują się:
- Puszcza Białowieska – ostatni w Europie las pierwotny, wpisany na listę UNESCO, dom żubra.
- Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy w Polsce, raj dla ptaków i miłośników przyrody.
- Narwiański Park Narodowy – zwany „Polską Amazonią” ze względu na sieć rozlewisk i odnóg Narwi.
A trzeba jeszcze pamiętać o Wigierskim Parku Narodowym! Właśnie istnienie tych miejsc świadczy o tym, że na Podlasie warto przyjechać na odpoczynek. Parki Narodowe to bowiem idealne potwierdzenie naturalnego środowiska, ale również gwarancja, że niesamowitą przyrodę można zobaczyć w najlepszych warunkach.
Polskie Detroit jest w tym miejscu na Podlasiu! Historia powstania miejscowości skrojona pod film
Przykładem takiej miejscowości, która może pochwalić się wyjątkową historią, ale też jest położona w urokliwym miejscu, są Suwałki. To miasto w północno-wschodniej Polsce, położone nad rzeką Czarna Hańcza, będące siedzibą władz powiatu suwalskiego oraz centrum kulturowe Suwalszczyzny. Ponadto Suwałki to największe miasto całej historycznej Suwalszczyzny i największe we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jednocześnie to największa miejscowość na Podlasiu zaraz po Białymstoku i choć znacznie oddalona od centrum Polski, to położona na kluczowym szlaku komunikacyjnym. Przez miasto przebiegają szlaki transportowe – z Berlina przez Warszawę do Petersburga oraz z Warszawy do Helsinek (droga tranzytowa szybkiego ruchu Via Baltica i trasa kolejowa Rail Baltica łącząca kraje bałtyckie z Europą Zachodnią).
Nazwaliśmy Suwałki polskim Detroit, ze względu na położenie. I nie chodzi o komunikacje, a o obecność jezior. Drugie największe miasto na Podlasiu podobnie jak amerykański odpowiednik, położone jest wokół trzech dużych jezior: Wigry, Sobolewo i Krzywe. A to tylko te w najbliższym pobliżu. Wspomnieliśmy również, że Suwałki mają historię idealną na film, bo podobnie jak wiele innych miejscowości w regionie, jego powstanie i dzieje są zaskakujące! Drugie największe miasto w województwie podlaskim zostało założone w 1690 r. przez kamedułów wigierskich. Składały się wtedy z zaledwie dwóch domów. Na szybki rozwój osady wpływało jej korzystne położenie – przy skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Mało tego! Na terenie obecnej dzielnicy Suwałk - Szwajcarii - pierwsze ślady obecności ludzi sięgają czasów Jaćwingów.
Suwałki. Co zobaczyć?
Jak już będziecie w Suwałkach, naszym zdaniem warto odwiedzić:
- układ urbanistyczny z lat XVIII-XIX w.,
- kościół par. pw. św. Aleksandra z lat 1820-22,
- molenna staroobrzędowców na ul. Sejneńskiej,
- zespół Browaru Kuntza na ul. Wigierskiej 10,
- zespół koszar Drugiego Pawłogradzkiego Pułku Huzarów na ul. Sejneńskiej.
