Prawie połowa Polaków podejrzewa, że smartfon czyta w myślach. Spersonalizowane reklamy potrafią zaskoczyć

i

Autor: pixabay

Nowe technologie

Polacy czują się śledzeni przez... własne smartfony. Wszystko przez reklamy

2023-03-23 11:30

Rozmawiasz o czymś na imprezie ze znajomymi, a potem twój smartfon podsuwa ci reklamy na ten temat? Oglądasz coś w telewizji, a on znowu wie, co w trawie piszczy? Taka sytuacja spotkała co najmniej 40 proc. Polaków. Zobacz, jak działają spersonalizowane reklamy. Twój telefon już cię nie zaskoczy.

Ponad połowa Polaków czuje się "obserwowana" przez własny telefon

Firma Nord VPN przeprowadziła ankiety, z których wynika, że 42 proc. Polaków zauważyło na swoich smartfonach lub innych urządzeniach reklamy produktów lub usług, o których ostatnio rozmawiali lub które widzieli w telewizji, ale których samodzielnie nie wyszukiwali. W 75 proc. przypadków to właśnie smartfon, a nie inne urządzenie, wiedział, co w trawie piszczy. 

Ankieterzy z Nord VPN sprawdzili, jakie uczucia temu towarzyszą. Ponad połowa respondentów (52 proc.) przyznaje, że czuje się "śledzona" przez własny telefon. U 6 proc. badanych wzbudza to strach, a 8 proc. odczuwa radość, że odbiera reklamy idealnie dopasowane do swoich zainteresowań. 

Cross-device tracking. Jak to działa? 

Skąd smartfon wie, jakie treści podsuwać? Jak to możliwe, że wyświetla reklamy produktów, o których rozmawiamy albo które zobaczyliśmy w telewizji? Za wszystko odpowiada kontrowersyjna technika marketingowa o nazwie cross-device tracking, która umożliwia śledzenie użytkownika na wszystkich urządzeniach, jakie posiada. Robi to przede wszystkim za pomocą plików cookie, ale wykorzystuje też piksele śledzące oraz metodę DFP służącą do weryfikacji urządzenia. Cross-device tracking jest także w stanie wychwycić sygnały z zakodowaną wiadomością. 

- Najbardziej niepokojącą praktyką jest używanie ultrasonicznych sygnałów — niesłyszalnych dźwięków z zakodowanymi danymi, za pomocą których urządzenie podsłuchowe może odbierać informacje. Dźwięki te nie są słyszalne dla człowieka, ponieważ ich częstotliwość jest zbyt wysoka (zwykle powyżej 18 kHz), ale mogą zostać wykryte przez różne inteligentne urządzenia (np. smartfon lub laptop) - można przeczytać na stronie Nord VPN. 

To właśnie ta technologia sprawia, że dźwięki emitowane na przykład przez telewizor, który wyświetla reklamę kremu do twarzy, docierają do mikrofonu w twoim telefonie. Dźwięk jest następnie przetwarzany, a na twoim smartfonie wyświetla się reklama tego samego kremu. 

Jak to wyłączyć? 

Z badania firmy Nord VPN wynika jeszcze coś niepokojącego. Ponad 56 proc. badanych nie wie, że może ograniczyć uprawnienia swojego telefonu i wyłączyć śledzenie. Jak to zrobić? Trzeba przejrzeć uprawnienia nadane aplikacjom - przede wszystkim dostęp do mikrofonu. 

Przyłóż smartfon do przystanku i dowiedz się kiedy odjeżdża tramwaj
Źródło: Polacy czują się śledzeni przez... własne smartfony. Wszystko przez reklamy