Podwyżka wieku emerytalnego jest nieunikniona? W przeciwnym wypadku głodowe emerytury będą faktem

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Podwyżka wieku emerytalnego jest nieunikniona? W przeciwnym wypadku głodowe emerytury będą faktem

Emerytura

Podwyżka wieku emerytalnego jest nieunikniona? W przeciwnym wypadku głodowe emerytury będą faktem

2024-04-12 18:09

Zmiany cywilizacyjne w Polsce powodują, że podwyżka wieku emerytalnego w naszym kraju zostanie z musu wprowadzona szybciej niż się wszystkim wydaje. I to bez względu na opcję polityczną, która aktualnie będzie u władzy. W przeciwnym wypadku przyszli emeryci będą otrzymywali głodowe świadczenia.

Spis treści

  1. Podwyżka wieku emerytalnego jest nieunikniona? 
  2. Kiedy podwyżka wieku emerytalnego?

Żyjemy coraz dłużej i potwierdzają to, chociażby tablice długości życia. Tylko w ciągu roku dane GUS pokazują, że dalsza średnia długość trwania życia mężczyzny przechodzącego na emeryturę w miesiącu ukończenia 65 lat brany do wyliczenia świadczenia zwiększył się z 210 do 218,9 miesiąca. U kobiet w podobnej sytuacji ubiegającej się o emeryturę w wieku 60 lat - z 254,3 do 264,2. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Koniecznie zobacz tę informację ZUS! Możesz mieć wyższą emeryturę

Podwyżka wieku emerytalnego jest nieunikniona? 

Co w związku z wydłużającym się czasem życia. Jak twierdzą eksperci alternatywy są dwie:

  • proporcjonalne podwyższanie wieku emerytalnego, 
  • zgoda na coraz niższe emerytury wyliczane od tego samego kapitału składkowego zgromadzonego w ZUS. 

I ten drugi przypadek byłby najgorszy, bo doprowadziłby do zmniejszania wysokości emerytur. A w sytuacji trwającej inflacji i wzrostów cen (np. energii czy cen paliw) w wielu przypadkach doprowadzi do zubożenia rodzin. Podwyższanie wieku emerytalnego jest zatem faktem, pytanie pozostaje jednak: kiedy do niej dojdzie?

Kiedy podwyżka wieku emerytalnego?

Spora część osób, którym niewiele brakuje do emerytury zadaje sobie pytanie: kiedy podwyżka wieku emerytalnego? Obecnie takiego tematu w ogóle nie ma, ale jak pisaliśmy wcześniej pojawi się on wcześniej niż się wszystkim wydaje. Od rządzących natomiast zależy, jak zostanie wprowadzony. 

Środowiska finansowe od las przekonują, że wielka reforma wieku emerytalnego może odbyć się sprawnie jedynie za pomocą dialogu społecznego. Mowa zatem o edukowaniu społeczeństwa, że przykładowo kobiety nie muszą obligatoryjnie przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, ale jeśli są w stanie nadal pracować, mogą przedłużyć tę decyzję np. o 3 albo 4 lata. Jeśli ta decyzja będzie dobrowolna, a nie naruszona przez prawo, może spowodować zmianę decyzji u tysięcy Polek i Polaków. 

Express Biedrzyckiej - Katarzyna KOTULA, Aleksandra GAJEWSKA - WSTĘP