Podwyżka podatków i wieku emerytalnego? Minister Finansów zdradza plan

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Minister finansów Andrzej Domański

finanse

Podwyżka podatków i wieku emerytalnego? Minister Finansów zdradza plan

2024-08-20 13:01

Minister finansów Andrzej Domański zdradził, że rząd szuka sposobów na zwiększenie budżetu państwa. Zapewnił przy tym, że resort finansów nie planuje podwyżek podatków i podwyższania wieku emerytalnego. Rządzący chcą jednak zwiększyć dynamikę PKB oraz konkurencyjność polskiej gospodarki. Mają na to konkretne pomysły.

Będzie podwyżka podatków i wieku emerytalnego? Minister Finansów wyjaśnia

Minister Andrzej Domański udzielił wywiadu tygodnikowi "Newsweek". W najnowszej rozmowie poruszył tematy polskich finansów.

"W Ministerstwie Finansów ciągle analizujemy stronę dochodową budżetu, ale w tej chwili nie pracujemy nad podwyżkami podatków" - zapewnił minister finansów. Podkreślił, że nie ma także żadnej dyskusji o podniesieniu wieku emerytalnego. Jak zaznaczył, nie zostanie on zmieniony, dlatego że taka jest wola Polaków.

Szef resortu finansów wyjaśnił, że trzeba tworzyć warunki do tego, by ludzie mogli i chcieli być dłużej aktywni zawodowo. Dodał też, że ważne jest, żeby wszyscy oszczędzali więcej na emeryturę. Rozwiązaniem na to mogą być Pracownicze Plany Kapitałowe. Zdaniem ministra jest to dobry sposób, ale jego resort ma też "pracować nad innymi pomysłami".

Zwiększenie dynamiki PKB i konkurencyjność polskiej gospodarki. To priorytet rządu

Domański podkreślił, że w jego ocenie, rząd ma także margines bezpieczeństwa, jeśli chodzi o poziom długu publicznego w relacji do PKB.

Według ministra finansów, władza priorytetowo traktuje szukanie sposobów na zwiększenie dynamiki PKB i na budowanie trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki. Jak stwierdził, jest to bazą do zwiększania dochodów budżetowych z VAT i innych podatków.

Szef resortu finansów ocenił, że wyzwania inwestycyjne stojące przed państwem są potężne. Rząd nie może zatem polegać tylko na budżecie i sektorze bankowym. Domański wyjaśnił, że konieczne będzie również zaangażowanie kapitału prywatnego. "Będziemy przedstawiać rozwiązania, które sprawią, że będzie on więcej inwestował" - powiedział.

Jak dodał, rząd jest świadomy mankamentów podatku bankowego. Jest przy tym otwarty na rozmowy o jego konstrukcji. Domański zaznaczył, że budżet ma jednak swoje potrzeby i nie można pozwolić na spadek wpływów z tytułu tego podatku. "Ten dylemat powinno pomóc rozwiązać bardzo szybko rosnące zainteresowanie Polaków naszymi obligacjami. Miesiąc temu sprzedaliśmy obligacje warte 11,7 mld zł, to dobry sygnał dla stabilności finansów państwa" - podsumował minister finansów.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Wyższy wiek emerytalny albo wyższe podatki