Jak staż pracy i wysokość zarobków wpływają na wysokość emerytury?
Warto rozważyć to, w którym momencie zrezygnować z pracy i zacząć pobierać świadczenie emerytalne. Wysokość emerytury jest w głównej mierze uzależniona od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując.
Na wysokość świadczenia można jednak wpłynąć także po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Wpłyną na nie między innymi tablice trwania życia. Są one istotnym elementem wyliczania tzw. nowej emerytury. Zmieniają się dorocznie i obowiązują od 1 kwietnia do końca marca następnego roku. Zmiany mogą być zarówno korzystne i niekorzystne, a prognozy w tej kwestii są znane z wyprzedzeniem.
Przejście na emeryturę. Jak dostać większe pieniądze? Trzynastka i czternastka
Jeśli chodzi o opłacalność przejścia na emeryturę w określonym momencie, ważnym elementem będzie również nabycie prawa do 13. i 14. emerytury. Pierwsze z dodatkowych świadczeń otrzymują emeryci, którzy mają prawo do świadczeń emerytalnych na dzień 31 marca. Do "czternastki" z kolei mają prawo osoby, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia, posiadają prawa do określonych świadczeń wskazanych przez ustawodawcę.
W kontekście opłacalności przejścia na emeryturę kolejnym argumentem, który warto wziąć pod uwagę jest także roczna waloryzacja kapitału zgromadzonego w ZUS. Ta ma natomiast miejsce w czerwcu.
Czy można dostać podwójne pieniądze? Sprawdź, co zrobić przechodząc na emeryturę
Przy podejmowaniu decyzji, w którym momencie roku zakończyć swoją karierę zawodową i rozpocząć emeryturę, należy pamiętać o jednym, ważnym czynniku. Na stan konta wpływ będzie miało również to, w którym momencie rozwiąże się umowę i złoży wniosek o wypłatę emerytury.
Według zasady, emerytura jest wypłacana poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia. Jednak nie wcześniej, niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Złożenie wniosku jest natomiast możliwe dopiero po zakończeniu stosunku pracy, zatem np. w kolejnym dniu.
Oznacza to więc, że najkorzystniej jest rozwiązać umowę pod koniec miesiąca, jednak nie w jego ostatnim dniu. W ten sposób, pozwoli to na otrzymanie za ten miesiąc zarówno wynagrodzenia za pracę, jak i emerytury wraz z innymi należnymi świadczeniami.