Pieniądze z KPO pójdą na te inwestycje na Podlasiu. Trzy gminy w Podlaskiem wywalczyły 14 mln zł
Pierwszą transzę umów na dofinansowanie inwestycji wodno-ściekowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego podpisali na początku marca 2025 roku. Dotyczyły one dziesięciu gmin. Władze regionu jednak chciały od początku do maksimum wykorzystać możliwości KPO i podjęli działania mające na celu zwiększenie złożonych wniosków. Ówczesna liczba 10 wypełniła plan, dlatego trzeba było przekonać ministra rolnictwa, by zezwolił na przyjęcie kolejnych wniosków, aż do wykorzystania pełnej alokacji przyznanej naszemu regionowi. Jak podał Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynosi ona w sumie ponad 53 mln zł. Decyzja była pozytywna, stąd podpisanie umów przez kolejne trzy samorządy. Na Podlasiu są to:
- gmina Stawiski,
- gmina Wasilków,
- gmina Puńsk.
Dzięki dofinansowaniu gmina Stawiski przeprowadzi kompleksową modernizację 11-kilometrowego, 30-letniego i bardzo awaryjnego odcinka wodociągu. Jak podkreślała burmistrz Agnieszka Rutkowska, inwestycja ta pozwoli zapewnić dostęp do wody ponad 400 mieszkańcom.
– Właściwie nie ma miesiąca, żeby nie doszło na nim do awarii – mówiła na konferencji prasowej podczas podpisania umowy.
W gminie Wasilków z kolei ok. 600 mieszkańców miejscowości Studzianki, Jurowce i Osowicze zyska dostęp do sieci wodociągowej. Podobnie w gminie Puńsk – tutaj w ramach projektu zaplanowano ponad 200 przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Województwo podlaskie liderem wykorzystywania środków z KPO
Na konferencji prasowej przyznano, że właśnie województwo podlaskie jest liderem w pozyskiwaniu środków z KPO, bo jako pierwsze w kraju podpisało umowy w ramach KPO na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. A sama gmina Puńsk gminie Puńsk jest liderem w pozyskiwaniu funduszy na tego rodzaju przedsięwzięcia. Gmina zainwestowała już w stację uzdatniania wody oraz budowę nowej oczyszczalni.
