Archikatedra białostocka

i

Autor: archibial.pl Archikatedra białostocka

Pasterka 2020. O której godzinie w Białymstoku? Msze online i tradycyjne 24.12.2020

2020-12-22 14:34

Pasterka 2020. W tym roku w białostockich parafiach nie będzie tradycyjnych pasterek, które znamy. Z powodu pandemii i ograniczeń w kościołach niektóre parafie planują nabożeństwa w innych godzinach i innej formie, m.in. online. Zastanawiasz się, o której będzie pasterka w Twojej parafii?

O której pasterka 2020 w Białymstoku?

Pasterka to uroczysta msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. W tym roku pasterka będzie inna niż zwykle ze względu na panującą pandemię i związane z nią ograniczenia w kościołach. Wiele parafii w całym kraju planuje odprawienie mszy online. 

- W czasie bardzo ciężkich zmagań z epidemią i wieloma innymi życiowymi trudnościami podejmijmy drogę duchowej pielgrzymki ku Betlejem, bo tam oczekuje Jezus, który pragnie spotkać i napełnić każdego z nas swoim światłem i miłością. Adwent to właściwy czas, aby zwrócić ku Betlejem nasze oczy, myśli i serce - zaapelował do wiernych Abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Białostocki.

Archidiecezja białostocka w 2020 roku zaplanowała dwie msze - jedną w formie internetowej i drugą tradycyjną.

ESKA XD #012

Ile zarabia kierowca taksówki, tira, śmieciarki? Nie zgadniesz! A może jednak? [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Ile zarabia kierowca śmieciarki?

O której paserka w kościele farnym?

W tym roku będą wyjątkowo w kościele farnym na Rynku Kościuszki będą dwie msze:

  • o godz.: 21.00 na Facebooku oraz,
  • o godz. 24.00 w świątyni.

Obie kapłani ofiarują w intencji Parafian i Dobroczyńców. W tym roku przed Pasterką nie będzie tradycyjnego śpiewu kolęd.

Tradycyjne pasterki odbywały się zawsze o godz. 24. Na przestrzeni ostatnich lat kościół wprowadził także możliwość rozpoczynania mszy o godz. 22, aby mogły wziąć w niej udział osoby, którym trudno doczekać północy, a potem uczestniczyć w Pasterce trwającej blisko 2 godziny. Uczestnictwo w nabożeństwie zwalnia wiernego w obowiązku bycia w kościele 25 grudnia.

Informacji o tym, o której pasterki odbywać się będą w poszczególnych parafiach w Białymstoku należy szukać na ich stronach. Kapłani z pewnością podadzą je także w trakcie ogłoszeń duszpasterskich.