Turystyka

Oto najpiękniejsza kamienica w Białymstoku według AI. Szokujące, co wybrała sztuczna inteligencja!

2025-05-14 14:48

Białystok nie jest znany z monumentalnej, zabytkowej architektury tak jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale mimo to ma kilka naprawdę urokliwych kamienic, które zachowały swój klimat i historię. Która kamienica w stolicy województwa podlaskiego jest najpiękniejsza? Tym razem postanowiliśmy zapytać o to sztuczną inteligencję.

Która kamienica w Białymstoku jest najpiękniejsza? Oto wybór AI

Białystok nie jest miastem o tak historycznym znaczeniu jak Warszawa, Gdańsk, Kraków czy nawet Poznań. Czy tego chcemy czy nie, stolica Podlasia nie jest jednym z najstarszych miejscowości w Polsce. Nie pamięta wobec tego wielkiego handlu chociażby z czasów średniowiecza, dlatego trudno znaleźć w Białymstoku monumentalne zabytki architektoniczne np. z XV wieku.

Nie znaczy to jednak, że nie ma w Białymstoku w ogóle zabytkowych kamienic. One są, ale po prostu są młodsze. Teraz postanowiliśmy zapytać sztuczną inteligencję o to, która kamienica w Białymstoku jest najpiękniejsza. AI wybrała kamienicę przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku. Dlaczego?

Jako pierwszy argument sztuczna inteligencja wysunęła lokalizację, czyli serce miasta. Kamienica stoi przy ul. Lipowej – głównej arterii śródmieścia, prowadzącej wprost do Rynku Kościuszki i pałacu Branickich. Co oczywiste, położenie sprawia, że przez dziesięciolecia była świadkiem najważniejszych zmian społecznych, kulturowych i architektonicznych w Białymstoku. Ulica Lipowa to jak oś historii miasta, a ta kamienica – jeden z jej filarów.

Szokujący wynik sztucznej inteligencji! AI wybrała kamienicę na siłę?

Jako drugi argument AI przytacza cechy architektoniczne. Kamienica łączy w sobie cechy klasycyzmu i wczesnej secesji, przez co zachwyca symetryczną fasadą z eleganckimi pilastrami i boniowaniem, stylowymi balkonami z kutymi balustradami, wysokimi oknami z delikatnymi zdobieniami oraz zachowaną strukturą bryły, która sprawia, że można poczuć klimat dawnego mieszczańskiego Białegostoku.

Trzeci argument to bogata historia miejsca. Kamienica nie była tylko mieszkaniem – była żywą instytucją społeczną:

  • Przed wojną była siedzibą Związku Szlachty oraz szkoły powszechnej nr 15,
  • W czasie okupacji uległa zniszczeniu w wyniku nalotów, ale została odbudowana,
  • Po wojnie dalej służyła jako placówka oświatowa i urzędowa,
  • Dziś mieści m.in. lokale usługowe, biura i część mieszkalną, pozostając w użyciu – żywa część tkanki miejskiej.

Według sztucznej inteligencji kamienica przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku to świadectwo miejskiego życia sprzed zagłady. Dla wielu mieszkańców to budynek „znany od zawsze” i to on jest ich "kotwicą rzeczywistości".

Na koniec sztuczna inteligencja wytacza największe działo, które jako jedyne nas przekonało. AI dociśnięta przez nas pytaniami o kolejne argumenty, dotychczas odczuwaliśmy, że ten wybór jest na siłę, stwierdziła, że: "Jej wygląd z charakterystyczną mansardą, narożnym wejściem i pastelowymi tynkami jest rozpoznawalny nawet dla tych, którzy nie znają adresu".

Kamienica przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku – „Dom Szlachty”

Kamienica przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku wzniesiona została przed 1897 rokiem, pierwotnie służyła jako siedziba samorządu powiatowej szlachty. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1921 roku budynek został przekształcony w szkołę powszechną nr 15. Podczas II wojny światowej, mimo zniszczeń w okolicy, kamienica ocalała i w 1944 roku wznowiono w niej działalność edukacyjną. Budynek charakteryzuje się klasyczną fasadą z kutymi balkonami i pastelową kolorystyką, co nadaje mu elegancki, staromiejski charakter.

Dzięki temu nawet jak nie znasz nazwy tej kamienicy, to skojarzysz ją z Białymstokiem.

Jagiellonia Białystok mistrzem Polski