Obrona prac online: Studenci obronią się w domach?

i

Autor: uwb.edu.pl Obrona prac online: Studenci obronią się w domach? / Na zdjęciu: Kampus UwB

Obrona prac online: Studenci obronią się w domach? "Analizujemy taką możliwość"

2020-04-08 10:33

Obrona prac dyplomowych, matura, egzamin ósmoklasisty - to tematy, które od dłuższego czasu utrzymują w niepewności nie tylko uczniów i studentów, ale również nauczycieli i wykładowców akademickich. Mamy kwiecień, a na razie nic nie wskazuje na to, by polska oświata powróciła do normalnego trybu pracy. Nauka i zajęcia prowadzone są zdalnie. Czy w tym roku w ten sposób odbędą się także obrony prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich? Sprawdziliśmy, jak wygląda to w Białymstoku.

Obrona prac dyplomowych online: Czy studenci obronią się w domach?

Niedługo minie miesiąc, odkąd w szkołach i na uczelniach wyższych nie ma zajęć. Nauczyciele szkolni i akademiccy przesyłają uczniom materiały do samodzielnego opracowania w domach. Niekiedy placówki oświatowe decydują się na prowadzenie zajęć online, za pośrednictwem komunikatorów typu Skype czy Zoom. Taka forma dla wielu z nich jest czymś nowym, tym bardziej że wprowadzono ją nagle. Niekiedy wymaga większego zaangażowania, szczególnie ze strony rodziców czy studentów, którzy muszą samodzielnie zorganizować sobie czas na naukę.

Obecna sytuacja rodzi pytanie o to, jak w tym roku wyglądać będzie obrona prac dyplomowych - licencjackich, magisterskich czy inżynierskich? Zgodnie z harmonogramem obrony powinny rozpocząć się w drugiej połowie czerwca. Wiele wskazuje jednak na to, że stan epidemii w Polsce nie minie szybko, a nauczanie zdalne może potrwać nawet do wakacji. Czy studenci w 2020 roku obronią się w domach?

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki ochronne

Obrona prac dyplomowych online. Uniwersytet w Białymstoku analizuje sytuację

O to, jak wygląda sytuacja na Uniwersytecie w Białymstoku, zapytaliśmy rzecznik prasową uczelni mgr Katarzynę Dziedzik:

- Na razie analizujemy możliwość, jak również skalę tego, dla ilu obron byłoby potrzebne wprowadzenie systemu zdalnej obrony prac - tłumaczy rzecznik UwB. - Nasz prorektor poprosił poszczególne wydziały o szacunki odnośnie tego, ilu obron spodziewamy się w tym roku. Rozpatrujemy różne warianty: jak przeprowadzenie obron miałoby przebiegać, jak mogłoby wyglądać, ilu studentów miałoby się bronić zdalnie. Oficjalne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ponieważ wciąż czekamy na finalne wytyczne i rozporządzenia ministerstwa w tej sprawie.

Katarzyna Dziedzik zaznacza, że rozstrzyganie o tym, czy obrona pracy dyplomowej online będzie możliwa, zależy od wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Być może to właśnie ministerialne rozporządzenie rozstrzygnie, czy zdalne obrony okażą się obligatoryjne i wymagane. Również inne białostockie uczelnie nie wydały na razie komunikatów dotyczących obron prac licencjackich, magisterskich czy inżynierskich online.

Znasz swoje prawa? Sprawdź, za co policjant może Cię ukarać

Pytanie 1 z 7
Czy policjant może zatrzymać Cię za wyprzedzenie radiowozu?

Obrona pracy dyplomowej online. Jak przebiega?

Czy zdalna obrona prac dyplomowych jest realna? A może uczelnie w kraju już są przygotowane na taką alternatywę?

Okazuje się, że obrona pracy dyplomowej online jest możliwa, a nawet miała już miejsce. Jako pierwszy w Polsce dokonał tego Student Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, broniąc pracę inżynierską. Również Politechnika Łódzka jako jedna z pierwszych uczelni w kraju zezwoliła studentom na obronę prac dyplomowych online. Należy dodać, że na podstawie rozporządzenia prorektora ds. kształcenia i kierownika sztabu antykryzysowego PŁ prof. Krzysztofa Jóźwika do zdalnej obrony pracy dyplomowej dopuszcza się studenta, który nie zdążył obronić pracy w normalnym trybie przed wybuchem epidemii koronawirusa, a jego pracodawca wymaga szybkiego dostarczenia dyplomu.

Zobacz też: Politechnika Białostocka kontynuuje bezpłatne porady psychologiczne

Jak przebiega zdalna obrona pracy dyplomowej online? Jak podało TVP Info, formę egzaminu dyplomowego online wyraźnie określa regulamin:

Student udostępnia cały pulpit swojego komputera członkom Komisji. Udostępniany pulpit powinien zawierać jedynie prezentację pracy dyplomowej zajmującą co najmniej 90 proc. powierzchni ekranu. W czasie trwania całego egzaminu na pulpicie komputera studenta może znajdować się jedynie prezentacja pracy i ewentualnie aplikacje z nią związane. Niedopuszczalne jest uruchamianie przez studenta podczas egzaminu aplikacji ułatwiających odpowiedzi na pytania - podkreślono w regulaminie.

Czy studenci z Białegostoku i województwa podlaskiego obronią w tym roku prace licencjackie, magisterskie lub inżynierskie w domach? Na oficjalne decyzje w tej sprawie musimy jeszcze poczekać.