Datki na tacę obowiązkowe?
Zwyczaj składania datków na tacę w kościele katolickim istnieje od wieków. Jednak mimo tak długiej tradycji, kwestia ta wciąż budzi pewne kontrowersje i nie jest do końca jasna zarówno dla tych, którzy uczęszczają na nabożeństwa, jak również dla niepraktykujących. Można się zastanawiać, czy ofiara pieniężna na tacę jest obowiązkiem katolika. Jak się okazuje, kwestię tę precyzuję piąte przykazanie kościelne, które brzmi: Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła. Według tej reguły, wierni powinni wspierać wspólnotę zarówno duchowo, jak i materialnie, a co za tym idzie, przekazywanie pieniędzy na utrzymanie kościoła należy do ich obowiązków.
Polecany artykuł:
Jasne stanowisko kościoła
Prawa i obowiązki chrześcijan ściśle precyzuje Kodeks Prawa Kanonicznego. Chrześcijaninem nazywamy każdą ochrzczoną osobę. Szczegóły dotyczące pomocy finansowej dla kościoła znajdują się w kan. 222, § 1., który brzmi:
Wierni mają obowiązek zaradzić potrzebom Kościoła, aby posiadał środki konieczne do sprawowania kultu, prowadzenia dzieł apostolstwa oraz miłości, a także do tego, co jest konieczne do godziwego utrzymania szafarzy.
Zapis może budzić kontrowersje, ale w jasny sposób określa obowiązek katolika, który powinien wspierać finansowo swoją parafię. Może pojawić się zatem pytanie, o jakiej kwocie mowa? Konkretne kwoty nie są ustalone, a wierni powinni ofiarować tyle, na ile ich stać. Jest to oczywiście uzależnione od sytuacji finansowej poszczególnych osób. Wielkość datku jest zatem osobistą kwestią każdej osoby i tutaj kościół nie narzuca żadnych stawek. Statystyki mówią, że osoba wierząca miesięcznie przeznacza na kościół średnio około 23 złotych.