Białystok. Kurki wodne nad Stawami Marczukowskimi
Na obszarach rewitalizowanych przez Miasto Białystok poprawia się bioróżnorodność, a działania w zakresie ochrony przyrody przynoszą efekty. Na terenie miasta pojawiają się cenne gatunki roślin i zwierząt.
Nowa kładka, wieża, ławki. Staw w Białymstoku zmienia oblicze [ZDJĘCIA, WIDEO]
Na Stawach Marczukowskich, które zostały w ostatnich latach odbudowane i przebudowane, zadomowiła się kokoszka zwyczajna (Gallinula chloropus). Jest to ptak z rodziny chruścieli (Rallidae), zwany inaczej kokoszką wodną lub kurką wodną. Udało się zaobserwować także trzy młode pisklaki, co może świadczyć o zadomowieniu się u nas tego gatunku na stałe.
Kokoszka wodna jest gatunkiem rzadkim, objętym w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową.
– Jest to prawdziwy rarytas ornitologiczny w naszym mieście – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Zachęcam białostoczan do odwiedzania stawów przy Marczukowskiej i podziwiania tego rzadkiego ptaka w jego naturalnym środowisku.
Kurka wodna - czym jest kokoszka zwyczajna?
Kokoszka zwyczajna to średniej wielkości ptak, ściśle związany ze środowiskiem wodnym. Nie występuje u nich wyraźny dymorfizm płciowy, czyli nie ma różnicy w budowie zewnętrznej i wewnętrznej samca i samicy jednego gatunku.
Jak wygląda kurka wodna?
Wierzch upierzenia i skrzydła mają oliwkowo-brązowe, brzuch jest białawy, a pozostałe części ciała mają kolor ciemnoszary. Nogi kokoszek są dość długie, z bardzo długimi palcami umożliwiającymi ptakom wędrówkę po wynurzonej z wody roślinności, a ich kolor jest żółtozielony.
Cechą charakterystyczną, podkreślającą urodę tego gatunku, jest dziób. Jest on czerwony i zakończony na żółto, a na czole występuje rogowa, intensywnie czerwona blaszka. Po bokach ptaka znajduje się biały pas piór biegnący równolegle do brzegu skrzydła.
Co jedzą kurki wodne?
Kokoszki wodne odżywiają się bezkręgowcami, ale także nasionami i owocami oraz zielonymi częściami roślin wodnych. W naszych warunkach klimatycznych wyprowadzają najczęściej dwa lęgi rocznie. Wysiadywanie jaj trwa około trzech tygodni, a młode opuszczają gniazdo już po trzech dniach.
Kurki wodne świetnie pływają i już po tygodniu samodzielnie poszukują pokarmu, choć są systematycznie dokarmiane przez rodziców, a także starsze rodzeństwo z pierwszego miotu. Ciekawostką jest to, że pisklętami najczęściej opiekuje się samiec.