Laboratorium Smart Education 4.0 na Politechnice Białostockiej [ZDJĘCIA]

i

Autor: Politechnika Białostocka

Nowoczesne laboratorium na Politechnice Białostockiej. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]

2021-09-30 11:08

Nowoczesne Laboratorium Smart Education 4.0 ruszyło dziś na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Pozwoli ono studentom na praktyczną naukę programowania i sterowania obrabiarkami numerycznymi oraz naukę różnorodnych rodzajów spawania w rozszerzonej rzeczywistości.

29 września na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej otwarto nowoczesne laboratorium Smart Education 4.0 pozwalające na realne pokazanie studentom zalet i sposobów działania technologii przyszłości. 

- To są urządzenia, które studenci będą mogli obsługiwać – tłumaczył dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Do tej pory mieli do dyspozycji profesjonalne maszyny na hali maszyn.

Wykładowca pokazywał, jak je obsługiwać. W naszym Laboratorium studenci będą obsługiwać je sami. Klaster Obróbki Metali zbuduje jeszcze kilka takich laboratoriów w województwie podlaskim, a nasz wykładowca wirtualnie będzie mógł prowadzić w nich zajęcia.

- Obrabiarki i frezarki oraz roboty, jakie znalazły się w laboratorium na Wydziale Mechanicznym są przystosowane do najnowszych technologii. Ich sterowniki będą stale aktualizowane – zapowiada prof. Kaczyński.

Wydział Mechaniczny zaproponuje swoim studentom zdobycie certyfikatów firmy Siemens.

Politechnika Świętokrzyska ma nowoczesne laboratoria

Umiejętności, które studenci mogą zdobyć, pracując w laboratorium, mają pomóc im nie tylko w edukacji, lecz także zdobyciu dobrej pracy po studiach. Co więcej, student nie będąc fizycznie przy maszynie, może nauczyć się jej obsługi w domu. Jak ją zaprogramować, aby wytworzyć zaprojektowaną przez siebie część. W laboratorium studenci dostaną do dyspozycji uczące się roboty. Można je zaprogramować samodzielnie, przesuwając i wpisując do pamięci ważne punkty w przestrzeni pracy maszyny. 

- Musimy łączyć naukę z biznesem, bez tego rozwój jest ograniczony – przekonywał Robert Kroplewski, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, jeden z gości konferencji naukowo-biznesowej „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju”, która poprzedziła uruchomienie Laboratorium Smart Education 4.0.