Turystyka

Niewiarygodne, że to miejsce na Podlasiu jest miastem! To najstarsza miejscowość w regionie

2025-05-17 7:44

Podlasie obecnie uzależnione jest od Białegostoku i kojarzone z tym miastem - sercem regionu. Historia województwa podlaskiego pokazuje jednak, że nie zawsze tak było. Przed 100, 200, a tym bardziej 300 laty to inne miasta wiodły prym na Podlasiu. Jedno z takich miejsc właśnie znaleźliśmy i jesteśmy przekonani, że w ogóle nie słyszeliście o nim. A to miejscowość, która przez wielu nazywana jest stolicą Podlasia. O jakie miejsce chodzi?

Podlasie - skarbnica dawno zapomnianych miejscowości

W województwie podlaskim znajdziecie 40 miast i łącznie aż 3789 miejscowości. W regionie możemy pochwalić się miejscowościami większymi, mniejszymi, biedniejszymi i bogatszymi, o śmieszniejszych nazwach i tych bardziej poważnych. Ale coraz częściej mówi się o różnych miejscach, które dziś praktycznie są zapomniane, a przed laty był ważniejsze nawet od samego Białegostoku. I my na portalu bialystok.eska.pl próbujemy je przedstawić na nowo.

Bo okazuje się, że niewielkich miasteczek na Podlasiu, w przeszłości będących ważnymi ośrodkami politycznymi i gospodarczymi, jest ogrom. Dziś przedstawiamy nieco zapomniany ośrodek, który kryje w sobie bogatą historię i potencjał turystyczny i wciąż czeka na odkrycie. Czy Suraż ma szansę odzyskać swój dawny blask?

Białystok Radio ESKA Google News

Suraż - dawno zapomniane miasto. Dlaczego było tak ważne w przeszłości?

Suraż, położony nad malowniczą Narwią, w przeszłości był ważnym ośrodkiem politycznym i gospodarczym. Już w XI wieku istniał tu gród obronny, który z czasem przekształcił się w miasto. W XV wieku Suraż otrzymał prawa miejskie i stał się siedzibą książąt mazowieckich. W XVI wieku Suraż był jednym z najważniejszych miast Podlasia, nazywanym nawet jego stolicą.

Historia Suraża jest długa i burzliwa. Miasto było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym najazdów Tatarów, Szwedów i Rosjan. Mimo trudnych czasów, Suraż zawsze odradzał się i rozwijał. W XVIII wieku Suraż stał się miastem królewskim i otrzymał liczne przywileje.

Dziś Suraż stoi przed wieloma wyzwaniami. Miasto boryka się z problemami demograficznymi, brakiem inwestycji i niskim poziomem bezrobocia. Samo to, że mało kto kojarzy Suraż jako miasto, już dużo mówi o obecnej pozycji miasta. Trzeba jednak wiedzieć, Suraż ma duży potencjał turystyczny. Miasto położone jest w malowniczej okolicy, nad Narwią, i posiada bogatą historię oraz cenne zabytki.

Suraż – baza wypadowa do odkrywania Podlasia: Co warto zobaczyć w okolicy?

Suraż może być doskonałą bazą wypadową do odkrywania Podlasia. Tak jak już wspomnieliśmy, że w mieście zachowało się kilka zabytków z czasów średniowiecza, ale również w pobliżu znajduje się sporo atrakcji. W okolicy Suraża warto odwiedzić Białystok, Tykocin, Choroszcz i nie zapomnieć o najbardziej popularnej atrakcji: spływu kajakowego Narwią.

W Surażu i okolicy polecamy do zobaczenia:

  • Zamczysko „Góra królowej Bony” z XII-XV wieku
  • grodzisko wczesnośredniowieczne „Ostrówek” w Zawykach
  • kirkut żydowski z 1865 roku
  • stara drewniana zabudowa
  • układ miejski z XV wieku z dwoma rynkami
  • Muzeum Kapliczek w Surażu ul. Białostocka 16.
Rolnicy. Podlasie. Wiosna u Emilii Korolczuk