Region

Najbogatsze miasta w Podlaskiem. Tu żyje się zdecydowanie najlepiej!

2024-05-29 15:02

Pod koniec października 2023 r. czasopismo „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking najbogatszych miast w Polsce. Na pierwszym miejscu niespodziewanie znalazła się Łeba z dochodem 22 946, 10 zł per capita. Jak natomiast w zestawieniu wypadły miejscowości z województwa podlaskiego? Które miasta są najzamożniejsze? Gdzie żyje się najlepiej? Sprawdź galerię poniżej.

W przypadku każdego rankingu kluczowa jest metoda, według której został on przygotowany. Autorzy najnowszego zestawienia najbogatszych miast, województw i powiatów w Polsce zastrzegli: „Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej". Jakie wyniki może sprawdzić na łamach „Wspólnoty”?

Najbogatsze miasto w Polsce

Zaskakujące jest to, że na podium najbogatszych miast w Polsce trudno szukać Warszawy czy Krakowa. Kto zatem jest liderem? Najbogatszym miastem w Polsce jest Łeba (woj. pomorskie). Zamożność per capita w 2022 roku wyniosła tam 22 946,10 zł. Drugie miejsce przypadło Dusznikom-Zdrój (dolnośląskie) - 16 520,37 zł. Trzecie miejsce zajęła również turystyczna miejscowość Krynica Morska (16 216,40 zł).

Najbogatsze miasta województwa podlaskiego

A jak sytuacja wygląda na Podlasiu? Jakie są najbogatsze miasta z województwa podlaskiego? Pierwsze miejsce bez zaskoczenia zajął Białystok. Stolica Podlasia to najbogatsze miasto w regionie, gdzie zamożność per capita w 2022 roku wyniosło w 2022 r. 6210,07 zł. Drugie miejsce zajęły Suwałki, co też nikogo nie powinno dziwić. Ale bogatych miast z województwa podlaskiego jest więcej. W poniższej galerii sprawdźcie, gdzie według autorów rankingu na Podlasiu żyje się najlepiej.

Zobacz listę w galerii zdjęć