Najbogatsi ludzie na świecie: na czym polega ranking?
Bloomberg Billionaires Index uruchomiono w marcu 2012. Codzienny ranking najbogatszych ludzi na świecie na podstawie ich majątku, ale netto gromadzi sporo obserwujących. Dane są na podstawie z działań giełdowych, wskaźników ekonomicznych oraz doniesień prasowych. Na stronie znajduje się profil każdego miliardera, opis jego działań oraz krótki życiorys.
Interesujące jest to, że Bloomberg wykluczył swojego właściciela z rankingu, Michaela. Argumentują to tym, iż chcą być obiektywni. Redakcja śledzi ponad 500 najbogatszych ludzi na świecie i monitoruje ich wydatki, wpływy itp. Ranking powinien być rzetelny oraz przejrzysty, aby każdy mógł swobodnie zobaczyć, jakie majątki mają miliarderzy. Początkowo znajdowało się tam tylko 20 osób, ale wraz ze wzrostem do informacji, powiększono to do 500 osób.
W pierwszym rankingu jako najbogatszego wskazano Carlosa Slima, meksykańskiego potentata telekomunikacyjnego. Rok później pierwsze miejsce zajął współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates. W kolejnych latach walczył z nim Elon Musk (Tesla), Jeff Bezos (Amazon).
Na przestrzeni lat Bloomberg ujawnił ponad 400 „ukrytych miliarderów”. Wiele osób nie miało świadomości, że dane osoby mogłyby się zaliczać do tego grona, np. Pierro Ferrari, spadkobierca Ferrari Motors czy prezes JP Morgan, Chace Jamie Dimon.
Kto jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie?
Ich majątki można liczyć w miliardach dolarów. Większość z biznesów założyli sami, działają aktywnie na rzecz potrzebujących. Dalej nabywają kolejne firmy, aby powiększać swoją działalność. Mają wpływ na kluczowe sektory w niektórych branżach. Nie tylko motoryzacja, ale handel, telekomunikacja i wiele innych. Oni dosłownie rządzą światem.
Zobacz TOP 10 najbogatszych ludzi na świecie.
Kto jest najbogatszy? Metodologia badań Bloomberga
Ranking ma pokazywać, ile ludzi i jakie dokładnie gromadzą bogactwa. Indeks opiera się na połączeniu danych publicznych i prywatnych. Nieustannym śledzeniu akcji, zasobów oraz reszty wskaźników ekonomicznych. Wyceny są przeliczane na dolary amerykańskie według aktualnych kursów walut. Według dziennikarzy to bardzo przejrzysta metodologia.
Co ważne, ranking jest dostępny za darmo w sieci. Profil każdego miliardera zawiera wyjaśnienia wyceny aktywów i szczegóły na temat danej fortuny.
Polecany artykuł: