Najbezpieczniejsze drogi w Polsce. Ranking bezpieczeństwa drogowego
Ranking najbezpieczniejszych dróg w Polsce przygotowali eksperci Ubea.pl – internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wzięli pod uwagę dane z 314 powiatów oraz 66 większych miast pełniących funkcje powiatu. Analitycy badali głównie liczbę wypadków, do których dochodzi na drogach w danych miejscowościach i regionach. Opierali się przy tym o następujące wskaźniki:
- liczba wypadków drogowych na 100 000 osób,
- liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 100 000 osób,
- liczba rannych osób na 100 wypadków drogowych.
Sprawdź też: Koronawirus a kontrola drogowa. Co może policjant w trakcie kontroli? Za co nas zatrzyma?
Należy dodać, że ranking bezpieczeństwa drogowego Ubea.pl oparła na danych Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2013–2018.
– Niestety okazało się, że dane GUS-u za 2019 rok są jeszcze niedostępne. Wydaje się jednak, że takie informacje raczej nie zmieniłyby znacząco wyników rankingowych – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
- Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
- To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
- Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Najbezpieczniejsze drogi w Polsce. TOP 10 miast
– Wyniki dotyczące Białegostoku oraz Bydgoszczy można uznać za bardzo dobre – czytamy w opisie badania.
Dlaczego? Stolica województwa podlaskiego zajęła 1. miejsce wśród największych polskich miast, gdzie drogi są najbezpieczniejsze. Lista przedstawia się zresztą następująco:
- Białystok
- Bydgoszcz
- Warszawa
- Lublin
- Wrocław
- Poznań
- Gdańsk
- Szczecin
- Kraków
- Łódź
Gdzie drogi są najniebezpieczniejsze w Polsce?
Które miasta i powiaty osiągnęły natomiast najgorszy wynik? Poniżej Łodzi, w której bezpieczeństwo drogowe okazało się najmniejsze, uplasowało się 16 powiatów. Oto 10 "najgorszych":
- pow. sierpecki
- pow. wyszkowski
- pow. kościerski
- pow. częstochowski
- pow. skierniewicki
- pow. kielecki
- pow. brzeziński
- pow. radomszczański
- pow. olsztyński
- pow. piotrkowski
– Wymienione powyżej powiaty znajdują się w różnych częściach Polski. Posiadają one jednak pewną wspólną cechę. Mowa o przebiegających przez nie ruchliwych trasach komunikacyjnych, które generują dużą liczbę wypadków – zaznaczają eksperci Ubea.pl.
Szczegółowe wyniki oraz opis metody badawczej, na podstawie której stworzono ranking, znajdziesz tutaj: https://ubea.pl/Gdzie-jest-najmniej-wypadkow-Ranking-bezpieczenstwa-drogowego-Ubea-pl%2Cartykul%2C1769/
Polecany artykuł: