Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, podlegają limitom w dorabianiu do świadczeń. To 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.
- Są oni zobowiązani do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. - wyjaśnił rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Informacja ta jest potrzebna Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, w celu ustalenia prawidłowej wysokości świadczenia.
Dorabiasz do świadczenia emerytalnego? Sprawdź co należy rozliczyć
Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy dorabiającego emeryta lub rencisty. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, należy złożyć własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Rozliczeniu podlegają także przychody z pracy za granicą lub z te tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.
Warto złożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. ZUS będzie mógł wtedy rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób.
Dorabianie do renty i emerytury. Kto może dorabiać bez ograniczeń?
Emeryci i renciści, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń oraz bez konieczności informowania ZUS-u o zarobkach.
- Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 r., to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego - podkreślił Żebrowski.
Limity te nie dotyczą też osób pobierających:
- rentę rodzinną,
- emeryturę częściową,
- rentę inwalidy wojennego,
- rentę inwalidy wojskowego,
- rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym.
Informacji o zarobkach nie muszą również udostępniać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat. Chodzi o tych pobierających rentę rodzinną i zatrudnionych na umowie zleceniu. Wyjątek w tym przypadku stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.