Kierowca BMW wypadł z drogi na zakręcie. Samochód uderzył w drzewo [ZDJECIA]

i

Autor: OSP Brańsk Wypadek na trasie Brańsk-Kalinica. Kierujący samochodem marki BMW z niewyjaśnionych przyczyn, wchodząc w zakręt, stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo.

Młodzi kierowcy główną przyczyną wypadków. Policja ujawniła niepokojące dane

2020-08-21 10:02

Młodzi, szybcy, niebezpieczni. Jak informuje polska policja, większość wypadków drogowych powstaje z winy kierujących pojazdami. W dużej mierze są to młodzi, początkujący kierowcy. Szczególnie tacy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość.

Jechał z prędkością 249 km/h na autostradzie

Młodzi kierowcy powodują więcej wypadków

- Jedną z głównych przyczyn tych tragicznych zdarzeń jest nadmierna prędkość, która ma decydujący wpływ na ich konsekwencje - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie. 

Sprawdź też: Idą zmiany w badaniach technicznych auta. Bez tego nie dostaniesz pieczątki

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, policja wspomina o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lat.

- Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań, zwłaszcza przez młodych mężczyzn - czytamy w policyjnym komunikacie. - Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Według portalu Motofakty blisko 40% młodych kierowców uważa przekraczanie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym za bezpieczne. Z kolei prawie 60% nie widzi zagrożenia w przekraczaniu prędkości o 15 km/h. Ponad 60% twierdzi, że można jeździć jednocześnie szybko i bezpiecznie.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Nadmierna prędkość = więcej wypadków

Policja wskazuje, że wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie prędkości do ograniczeń oraz warunków panujących na drodze. Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.

Mandat za brak maseczki w samochodzie wraca. Grozi nawet, jeśli jedziesz z bliskimi

Policjanci apelują do kierujących, a szczególnie do młodych kierowców o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym:

  • stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  • korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa,
  • zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
  • obserwowanie drogi i jej otoczenie.