Grzybobranie to w Polsce od wielu lat sport narodowy niczym piłka nożna czy grillowanie. To fakty, zwłaszcza wśród pokolenia dzisiejszych 50-latków i 60-latków, nie wspominając już o jeszcze starszych emerytach. Na Podlasiu sezon na grzyby rozpoczął się na dobre właściwie niedawno, bo wcześniej od lipca do września panowały w regionie susze. Wcześniej w lasach było tak sucho, że właściwie w każdej chwili mógł wybuchnąć pożar. Na szczęście ten okres już za nami, a deszcze, które pojawiły się w regionie pod koniec września sprawiły, że grzyby już się w podlaskich lasach pojawiły i powinno ich być więcej z każdym dniem.
CZYTAJ TAKŻE: Jesienne grzybobarnie. Na te okazy natkniesz się w lasach we wrześniu i w październiku!
Kiedy na grzyby 2024?
W podlaskich lasach można już znaleźć borowiki, gąski, koźlarze i kurki. Trzeba mieć na uwadze, że sezon na podgrzybki, maślaki i kanie teoretycznie zaczął się już w czerwcu, ale przez długotrwałą suszę pierwsze wysypy tych grzybów pojawiły się pod koniec lipca, a deszcze w ostatnich dniach mogą sprawić, że pleśniaki bogą pojawić się znowu.
CZYTAJ TAKŻE: Zbierasz grzyby jak leci? Nawet jadalne okazy mogą być niebezpieczne!
Jakie grzyby rosną w sierpniu?
W sierpniu lasy w Polsce obsypane są podobnymi grzybami, jak w lipcu. Które grzyby rosą w sierpniu?
- kurki,
- borowiki,
- podgrzybki,
- maślaki,
- czubajki kanie,
- gołąbki wyborne,
- rydze.
Jakie grzyby rosną we wrześniu?
We wrześniu jest największy wysyp borowików, podgrzybków i maślaków. Które grzyby rosą we wrześniu?
- borowiki,
- podgrzybki,
- maślaki,
- kurki,
- koźlarze,
- kanie.
Jakie grzyby rosną w październiku?
W październiku największy wysyp grzybów dotyczy tych rodzajów:
- koźlarz czerwony,
- borowik szlachetny,
- czubajka czerwieniejąca,
- czubajka kania,
- dzieżka pomarańczowa,
- kurki,
- mleczaj rydz,
- opieńka miodowa,
- podgrzybek,
- sarniak świerkow.
Mapa grzybów podlaskie 2024 – gdzie jechać na grzyby?
Województwo podlaskie to prawdziwa kopalnia miejsc, gdzie można pojechać na grzyby. Ta przewaga nad innymi rejonami Polski wynika z tego, że w północno-wschodniej Polsce najwięcej jest terenów leśnych. Niestety w ostatnich miesiącach ten region dopadła największa susza od lat. Na szczęście w ostatnich miesiącach deszcze spadły i podlaskie lasy zaczynają być pełne grzybów. Gdzie można spotkać ich najwięcej? Nasze sprawdzone miejsca to lasy w pobliżu:
- Czarnej Białostockiej,
- Grabówki (wylot na Bobrowniki),
- Knyszyna,
- Sobolewa,
- Siemiatycze,
- Nurzec-Stacji,
- Augustowa,
- Czerwonego Boru,
- Gib,
- Kruszyniany.
Kiedy jechać na grzyby?
Doświadczony grzybiarz nie tylko wie, gdzie wybrać się na grzyby w okolicy swojego zamieszkania, ale również ma świadomość, że trzeba również o odpowiedniej porze udać się do lasu. Bez sensu jest jechać wtedy, kiedy jest susza, nie ma większego powodu wyjazd na grzyby po późnym śniadaniu. Najwięcej grzybów w lasach jest zawsze bardzo wczesnym rankiem po ciepłej, deszczowej nocy.