Turystyka

Mała klimatyczna miejscowość na Podlasiu tą atrakcją przyciąga jak magnes. To stolica polskiej wiary!

2025-05-12 11:42

Podlasie to nie tylko malownicze krajobrazy i bogata historia, o czym na portalu bialystok.eska.pl pisaliśmy już wielokrotnie, ale również miejsca niezwykłego kultu religijnego. Odkryj "polską stolicę" wiary, gdzie historia i duchowość splatają się w fascynującą opowieść, która porusza serca pielgrzymów i turystów z całego świata. O którą miejscowość z Podlasia chodzi?

Podlasie - miejsce wielu kultur

Podlasie to miejsce na mapie Polski o bogatej historii i tradycji. Przez wieki mieszkali tu Polacy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy, tworząc unikalną mozaikę kulturową. Właśnie w województwie podlaskim można podziwiać zabytkowe kościoły, cerkwie i synagogi, a także poznać tradycje i zwyczaje różnych grup etnicznych.

Sokółka – polska stolica cudów eucharystycznych. Dlaczego to miejsce jest tak ważne?

Sokółka to miasto, które zyskało międzynarodową sławę dzięki niezwykłemu wydarzeniu, które miało miejsce w 2008 roku. To właśnie tutaj, podczas jednej z mszy świętych, doszło do cudu eucharystycznego, który przyciąga do Sokółki pielgrzymów i turystów z całego świata. Dzięki temu wydarzeniu Sokółka zyskała miano "polskiej stolicy cudów eucharystycznych".

Cud w Sokółce. Historia niezwykłego wydarzenia, które zmieniło oblicze miasta

W 2008 roku, podczas mszy świętej w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, hostia upadła na ziemię. Zgodnie z procedurą, została umieszczona w naczyniu z wodą, aby się rozpuściła. Jednak po kilku dniach okazało się, że hostia nie rozpuściła się, a na jej powierzchni pojawiła się czerwona plama, przypominająca fragment ludzkiego serca. Badania naukowe potwierdziły, że plama zawiera tkankę mięśnia sercowego w stanie agonii. To niezwykłe wydarzenie zostało uznane za cud eucharystyczny i zmieniło oblicze Sokółki. Sanktuarium przyciąga pielgrzymów z całego świata, którzy przybywają do niewielkiego miasta, aby modlić się i prosić o łaski.

Co istotne, Sokółka jest atrakcyjna nie tylko ze względu na cud eucharystyczny. Malutka miejscowość, którą według danych Głównego Urzędu Statystycznego zamieszkuje 16 998 mieszkańców to miasto o bogatej historii i tradycji. Przez wieki mieszkali tu Polacy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy, tworząc unikalną mozaikę kulturową. W Sokółce można podziwiać zabytkowe kościoły, cerkwie i synagogi, a także poznać tradycje i zwyczaje różnych grup etnicznych.

Białystok Radio ESKA Google News

Sokółka i okolice. Co warto zobaczyć i zwiedzić w regionie?

Jak już wybierzecie się do Sokółki, szczególnie polecamy wam poniższe atrakcje w mieście i okolicy:

  • Kolegiata św. Antoniego Padewskiego w Sokółce,
  • przedwojenne kamienice wzdłuż ulic Białostockiej i Grodzieńskiej,
  • prawosławna cerkiew parafialna pw. św. Aleksandra Newskiego z lat 1850–1853,
  • cmentarz żydowski z XVII wieku,
  • Kruszyniany,
  • Supraśl z zabytkowym monasterem,
  • Bohonik.
Rolnicy. Podlasie. Wiosna u Emilii Korolczuk