Roztocza kojarzą nam się raczej z kurzem i alergiami. Z reguły są na tyle małe, że nawet nie wiemy jak wyglądają. Ale... od tej reguł są wyjątki - i to wyjątkowo drapieżne! - piszą pracownicy Lasów Państwowych, którzy opublikowali na FB zdjęcia roztocza w czasie łowów.
- Takim niezwykłym roztoczem jest wyjątkowo duży, "pluszowy" Lądzień czerwonatka. Krwistoczerwone ubarwienie sprawia, że pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów (acz ogromnych jak na roztocza) dostrzeżemy go już z daleka -dodają.
Lądzień czerwonatka poluje na owady
Jak dodają leśnicy, lądzień czerwonatka jest drapieżnym niezawodnym łowcą, a jego skuteczność jest z korzyścią dla ludzi.
- Lądzień ten jest naszym prawdziwym sojusznikiem. Poluje na niewielkie owady, w tym choćby Skupeńce lipowe, o których pojawieniu się w kraju niedawno pisaliśmy. Choć wydaje się niepozorny, to jest naprawdę skutecznym łowcą i potrafi pochwycić ofiary dużo większe od samego siebie. No i przy tym ma teksturę najwytworniejszej z tkanin – czytamy w poście Lasów Państwowych.
Lądzień czerwonatka pomogą pozbyć się skupieńców?
Lasy Państwowe w minionym tygodniu poinformowały, że w polskich lasach można spotkać już Skupeńce lipowe. To pluskwiaki, które żerują na roślinach.
- Żerują na roślinach ślazowatych, ale to lipę sobie szczególnie upodobały jako miejsce schronienia i wypoczynku i to w spękaniach jej kory można je teraz bardzo łatwo dostrzec. Tym bardziej, że w charakterystyczny sposób odbijają światło słoneczne, błyszcząc w jego promieniach trochę jak małe lustereczka – napisano.
Polecany artykuł: