Kto nie musi nosić maseczki? Kogo nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa?
Czy każdy musi mieć maseczkę ochronną, wychodząc na zewnątrz? Po pierwsze, ust i nosa nie musimy zakrywać akurat maseczką. Mogą to być arafatka, szal, chusta bądź jakikolwiek inny materiał, który zasłoni dolną część twarzy. Pamiętajmy jednak, aby przepuszczał on powietrze. Niestety problemy niektórym może sprawiać nawet noszenie maseczki ochronnej. Mowa m.in. o seniorach, osobach mających schorzenia utrudniające oddychanie czy też odczuwających silny dyskomfort psychiczny. Co ważne, nie wymaga się od nich okazania oświadczenia o stanie zdrowia. Oczywiście, jeśli takowe posiadają, warto je pokazać policji lub straży miejskiej w razie, gdyby pytała o powód niezakrywania ust i nosa.
Zobacz też: Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną? Od 20 kwietnia nowe zasady bezpieczeństwa
Kto nie musi nosić maseczki? Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:
- W pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
- W samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.).
Kto jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa?
Kogo NIE obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa?
Zgodnie z rządowymi przepisami zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy, ale... z kilkoma wyjątkami. Kogo nie dotyczy obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką lub innym materiałem? Oto, kto jest z niego zwolniony:
- Dzieci do 4 lat,
- Osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- Osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- Osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
- Osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
- Pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
- Kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
- Duchowni sprawujący obrzędy religijne,
- Rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
- Żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.
Zobacz też: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Kto nie musi nosić maseczki: Czym zastąpić maseczkę ochronną?
Usta i nos możemy zasłonić nie tylko maseczką. Pomocne okażą się szalik, chusta, apaszka czy innym fragment odzieży. Przepisy nie nakładają obowiązku korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Jeżeli jednak to właśnie na nią się zdecydujesz, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć.
Na co zwrócić uwagę? Maseczki mogą być wykonane z tkanin:
- bawełnianych,
- bawełnianych z domieszką elastanu,
- bawełnianych z lnem,
- lnianych,
- poliestrowych,
- wiskozowych z domieszką poliestru,
- poliamidowych z poliestrem,
- fizeliny.
Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.
Polecany artykuł: