Koronawirus: Panika w sklepach. Mydła, płyny i żele masowo znikają z półek [ZDJĘCIA]

2020-03-03 8:33

Koronawirusa z Chin w Polsce wciąż nie ma. Mieszkańcy wolą się jednak zawczasu przygotować na jego nadejście. W Białymstoku z półek aptek, drogerii czy sklepów ogólnospożywczych poznikały mydła, płyny i preparaty antybakteryjne. Tymczasem w internecie ceny tych produktów są horrendalne.

Koronawirus w Polsce? Panika w aptekach, drogeriach i sklepach. Masowo znikają kosmetyki

Koronawirus z Chin od dłuższego czasu szaleje w Europie. Zgodnie z zapewnieniami ministerstwa zdrowia, szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych, do Polski jeszcze nie dotarł. Województwo podlaskie jest jednym z regionów, gdzie nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania, choć na dzień 3 marca ponad 70 osób poddanych zostało domowej kwarantannie. Nie oznacza to jednak, że są zarażone koronawirusem z Wuhan, a jedynie przebywają pod obserwacją i na okres około 2 tygodni mają pozostać w domach. Taka sytuacja dotyczy głównie osób, które powróciły w ostatnim czasie z Włoch, Chin, Niemiec czy Francji, gdzie koronawirus z Chin już dotarł.

Boisz się koronawirusa w Polsce? Niepotrzebnie. Na Podlasiu znaleźli antidotum

Czy mieszkańcy województwa podlaskiego mają się czego bać? Niektórzy już dawno postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zawczasu zaopatrzyć się w preparaty antybakteryjne, a nawet… jedzenie. Sytuacje, gdzie ludzie masowo wykupują produkty długoterminowe – cukier, makaron czy ryż – zauważyli nasi reporterzy m.in. w Łodzi: Puste półki w sklepach! Łodzianie boją się kwarantanny związanej z koronawirusem

Koronawirus: w Białymstoku znikają mydła, żele antybakteryjne, kremy do dezynfekcji

Tymczasem w Białymstoku coraz trudniej znaleźć mydła, żele czy kremy antybakteryjne w aptekach, drogeriach czy sklepach ogólnospożywczych. W sieci natrafiamy na kolejne nagrania i zdjęcia, na których półki z takimi artykułami świecą pustkami. To efekt wywołany przez szalejący koronawirus z Chin. W poniedziałek, 2 marca, na jednym z białostockich fanpage’y społecznościowych pojawiło się takie wideo:

Koronawirus z Chin: w Polsce się boją. Masowo kupują jedzenie i produkty antybakteryjne

Pod filmem pojawił się szereg zdjęć potwierdzających to, że białostoczanie masowo rzucili się do kupowania produktów antybakteryjnych. Czy to pomoże na koronawirusa z Chin? Kupujący z pewnością wierzą, że tak. Specjaliści i pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych przypominają jednak, że profilaktyka jest ważna, jednak sam żel antybakteryjny czy mydło nie chroni przed wirusami. Jeżeli ktoś zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, powinien udać się do szpitala lub innej placówki, gdzie może przebadać się na obecność koronawirusa.

Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?
Koronawirus instrukcja postępowania

Koronawirus z Chin w Polsce? Internetowi oszuści zarabiają na panice

Tymczasem na pustkach w drogeriach korzystają internetowi sprzedawcy – głównie oszuści. Koronawirus z Chin to obecnie najgorętszy temat w mediach. Żele antybakteryjne, maseczki czy preparaty do dezynfekcji na bazie alkoholu osiągają w sieci horrendalne sumy – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W „normalnych” warunkach takie kwoty są nie do pomyślenia.

Czy koronawirus z Chin dotrze do Polski i województwa podlaskiego? W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że prawdopodobnie jest to nieuniknione. Szpitale i placówki sanitarno-epidemiologiczne zapewniają, że są przygotowane w razie, gdyby w kraju potwierdzono przypadki zachorowania na COVID-19. Specjalny zespół reagowania powołano również w Białymstoku. Podejrzenia zachorowań na koronawirusa z Wuhan były już w Krakowie, Bydgoszczy czy na Śląsku, jednak na nich się skończyło.

Koronawirus Janusze Biznesu

Koronawirus z Polsce: Jak się chronić? Co robić?

Główny Inspektorat Sanitarny wyraźnie podaje, co należy robić, by zapobiegać lub reagować na koronawirusa. Pod adresem https://gis.gov.pl/ znajdziecie wskazówki dotyczące tego, jak myć ręce, dbać o higienę, zawczasu reagować na objawy, a także podróżować do innych krajów.

Koronawirus z Chin. Gdzie się przebadać? Lista szpitali w Podlaskiem

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (ul. Żurawia 14 w Białymstoku)

  • KLINIKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I CHORÓB WĄTROBY
  • KLINIKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I HEPATOLOGII Z PODODDZIAŁAMI:OBSERWACYJNYM,ZAKAŻONYCH HIV
  • KLINIKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I NEUROINFEKCJI

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (ul. Waszyngtona 17 w Białymstoku)

  • KLINIKA OBSERWACYJNO - ZAKAŹNA DZIECI

Szpital Wojewódzki w Łomży (al. marszałka Józefa Piłsudskiego)

  • SZPITAL WOJEWÓDZKI IM.KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁOMŻY
  • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY Z PODODDZIAŁEM OBSERWACYJNO-ZAKAŹNYM DZIECIĘCYM

Szpital Wojewódzki w Suwałkach (ul. Szpitalna 60)

  • ODDZIAŁ CHORÓB ZAKAŹNYCH

Szpital Ogólny w Grajewie (ul. Konstytucji 3 Maja 34)

  • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO - ZAKAŹNY

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce (ul. Dowgrida 9)

  • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY

SPZO w Bielsku Podlaskim (ul. Kleszczelowska 1)

  • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY

SPZO w Augustowie (ul. Szpitalna 12)

  • SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W AUGUSTOWIE ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY

Koronawirus z Chin. Jakie są objawy zachorowania?

Okres wylęgania się wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza;
  • kaszel;
  • duszność.

...podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.