Koronawirus. W tych miejscach najczęściej dochodzi do zakażeń. Oto wyniki badań

2020-11-16 10:47

Gdzie zarażamy się koronawirusem najczęściej? Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern opublikowali wyniki badań na podstawie analizy przemieszczania się niemal 100 mln ludzi. Na ich podstawie wyciągnęli wnioski dotyczące tego, w jakich miejscach najczęściej dochodzi do zakażeń Sars-CoV-2 wywołującym COVID-19.

Na Stadionie Narodowym są pacjenci z covid-19

Koronawirus. 8 miejsc, w których najczęściej dochodzi do zakażeń

Czy obowiązujące obecnie ograniczenia, w których wyniku zamknięto m.in. obiekty sportowe, gastronomiczne czy szkoły i przedszkola mają sens? Naukowcy z 2 uniwersytetów - Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern - pokazali wyniki badań ukierunkowanych na wskazanie miejsc, w których najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem. Stworzono je na podstawie analizy przemieszczania się niemal 100 mln ludzi, używając danych komórkowych.

Zobacz też: Nowe zakazy dla lokatorów mieszkań. Tego nie możesz robić, bo będzie kara

W zestawieniu znalazły się lokalizacje, w których trudno zachować społeczny dystans, przez co istnieje w nich większa szansa na rozprzestrzenianie się koronawirusa wydzielanego przez aerozole.

Przyjrzeliśmy się zestawieniu i wybraliśmy 8 miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do zainfekowania Sars-CoV-2. Jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie wyników badań? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam.

Aby przejść do zestawienia, kliknij zdjęcie niżej lub na samej górze artykułu.

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Jak zakażamy się koronawirusem i COVID-19?

Obecnie wiadomo, że koronawirus może przenosić się z człowieka na człowieka. Uważa się, że do większości zakażeń u ludzi dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha, podobnie jak przenosi się np. wirus grypy.

Czytaj też: Czy COVID-19 jest jak grypa? Tomasz Rożek porównał oba wirusy. Wnioski są zaskakujące [WIDEO]

Warto pamiętać, że Sars-CoV-2 jest kilkakrotnie bardziej zaraźliwy od grypy. Zakazić się nim możemy nie tylko w momencie, gdy mamy bezpośrednio kontakt z osobą kichającą, kaszlącą czy po prostu wydychającą wirusa w kropelkach, ale też dotykając powierzchni, z którymi nosiciel miał kontakt. Stąd też kluczowym w zahamowaniu jego rozprzestrzeniania ma być noszenie rękawiczek oraz maseczek ochronnych, które nie tylko chronią przed bezpośrednim dostawaniem się koronawirusa do naszego organizmu, ale też ewentualnym kontaktem poszczególnych części twarzy z dłońmi.