Koniec z tymi urządzeniami w naszych domach. UE nakłada zakaz na użytkowanie produktów

i

Autor: freepik.com

Finanse

Koniec z tymi urządzeniami w naszych domach. UE nakłada zakaz na użytkowanie produktów

2025-05-12 10:45

Unia Europejska wprowadza rygorystyczne normy dotyczące zużycia energii przez urządzenia elektroniczne w trybie czuwania. Konsekwencje tego odczujemy my wszyscy. Nowe przepisy, obowiązujące od maja 2025 roku, mają na celu ograniczenie tzw. „wampirów energetycznych” i przyniosą oszczędności dla konsumentów oraz korzyści dla środowiska. Które produkty zostaną zakazane?

Rzeczywistość jest jaka jest, nie oszukujmy, się że będzie lepsza. W czasach rosnących cen energii elektrycznej i coraz większej świadomości ekologicznej, Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej urządzeń, które na co dzień otaczają nas w domach i biurach. Tym razem dotyczy to urządzeń, które pozostają w stanie pozornej bezczynności.

Nowe limity zużycia energii w trybie czuwania

Bruksela postanowiła tym razem wziąć się za urządzenia zwane jako „wampiry energetyczne” lub „ciche zużycie energii”. Chodzi tu o energię pobieraną przez urządzenia elektryczne i elektroniczne nawet wtedy, gdy teoretycznie są wyłączone lub znajdują się w trybie czuwania. Np. dekodery telewizyjne. Badania pokazują, że w przeciętnym europejskim gospodarstwie domowym takie urządzenia mogą odpowiadać nawet za 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej.

Rozporządzenie majowe sprawie ekoprojektu wprowadza trzy kluczowe obszary regulacji, dotyczące zużycia energii w różnych trybach pracy urządzeń:

  1. tryb wyłączenia – stan, w którym urządzenie jest podłączone do źródła zasilania, ale nie wykonuje żadnej funkcji.
  2. klasyczny tryb czuwania (standby), gdy sprzęt jest gotowy do szybkiego uruchomienia poprzez przełącznik, pilot lub inny bodziec zewnętrzny.
  3. tryb czuwania z dostępem do sieci, w którym urządzenie utrzymuje połączenie z internetem, oczekując na polecenia.

Według założeń projektu, urządzenia działające w powyższych trybach muszą osiągać odpowiedni tryb mocy:

  1. 0,3 wata
  2. 0,5 wata
  3. od 2 do 8 watów.

Które urządzenia zostaną objęte regulacjami?

Unia Europejska podaje konkretne urządzenia, które najbardziej narażone są na zmiany:

  • telewizory i monitory,
  • komputery,
  • drukarki, skanery i urządzenia wielofunkcyjne,
  • sprzęt AGD podłączony do sieci, w tym inteligentne lodówki, pralki czy zmywarki,
  • ekspresy do kawy,
  • konsole do gier,
  • routery, modemy czy punkty dostępowe Wi-Fi.

Niższe rachunki za prąd? Sprawdźcie te proste sposoby

Brak obowiązku wymiany istniejących urządzeń

Dobra informacja jest taka, że nowe zmiany w regulacjach nie oznaczają zakazu sprzedaży czy użytkowania jakichkolwiek popularnych urządzeń. Nie ma także mowy o przymusowej wymianie istniejącego sprzętu. Rozporządzenie dotyczy wyłącznie nowych produktów wprowadzanych na rynek po maju 2025 roku.

Wobec tego to na producentów w pierwszej kolejności spadnie obowiązek sprzedaży sprzętów z zastosowaniem nowej normy. Niemniej wszyscy, którzy będą wymieniali dane produkty, zakupią już nowe, a co za tym idzie, pewnie droższe. Producenci muszą bowiem wynaleźć bardziej oszczędne technologie.

Dzięki temu jednak, że Unia Europejska nie nakłada obowiązku wymiany wyżej wymienionych produktów, rewolucja technologiczna powinna sama się dokonać w ciągu kilku lat. Szacuje się, że gospodarstwa domowe mogą zaoszczędzić od 20 do 100 euro rocznie na rachunkach za energię elektryczną dzięki bardziej energooszczędnym urządzeniom.

Białystok Radio ESKA Google News
Alfabet Millera - U JAK UNIA EUROPEJSKA