Nowe łąki kwietne w Białymstoku
W tym roku nowe łąki kwietne w Białymstoku, poza ubiegłorocznymi lokalizacjami, pojawią się m.in. przy:
- Placu Dmowskiego (łąka kwietna jednoroczna – 1,2 tys. m2),
- ul. ks. J. Popiełuszki (przedłużenie istniejącej łąki kwietnej bylinowej do ul. Upalnej – 2,3 tys. m2),
- ul. gen. N. Sulika (łąka kwietna wieloletnia – 4000 m2)
- ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego (łąka kwietna wieloletnia – 1920 m2).
- Łąki powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych - informuje Eliza Bilewicz-Roszkowska z urzędu miejskiego w Białymstoku. - Te tereny miasto obsadziło tradycyjnymi odmianami roślin kwitnących. Zakładane są także pola rzepakowe i słonecznikowe.
W tym roku słoneczniki będą rosły w 3 piętrach:
- Od strony jezdni – odmiany karłowe,
- W środku półkarłowe,
- W centralnej części ronda czy placu – słoneczniki normalnej wysokości.
Na mniejszych rondach i placach będzie obowiązywał dwupiętrowy system nasadzeń. Ta zmiana zapewni lepszą prezentację roślin i pozwoli kierującym samochodami podziwiać całą przestrzeń łąk. Spowoduje też poprawę widoczności.
Kwitnące łąki będą zmieniały się w czasie całego sezonu, np. po przekwitnięciu gorczycy na ulicy gen. W. Sikorskiego zakwitną kolejne rośliny z wysianej wiosną kolorowej mieszanki bylinowej ze wsiewką roślin jednorocznych.
– Białostockie łąki kwietne są ważnym punktem w naszej przestrzeni miejskiej. Warto jednak doceniać nie tylko ich walory estetyczne, ale też zwrócić uwagę na kwestie związane z oczyszczaniem powietrza, zatrzymaniem wody i zapobieganiem erozji gruntu, ochroną przyrody, czy bioróżnorodnością – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.