Prawo jazdy w 2020 roku nie będzie potrzebne [21.08.2020]
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku plastikowy dokument wraz z dowodem rejestracyjnym i potwierdzeniem wykupionego OC będziemy mogli zostawić w domu. W ubiegłym tygodniu Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zakłada ona uproszczenie rejestracji pojazdów, a także zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli.
Zobacz też: Mandat za brak maseczki w samochodzie wraca. Grozi nawet, jeśli jedziesz z bliskimi
Nowelizacja została przyjęta jednogłośnie przez 94 senatorów. Projekt ustawy zakłada również:
- zniesienie obowiązku posiadania nalepek i wydawania karty pojazdu (po 24-miesięcznym vacatio legis),
- utworzenie dotacji celowej, pochodzącej z funduszu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Będzie można jeździć autem bez prawa jazdy
Najbardziej pożądaną przez kierowców zmianą wydaje się fakt, że od momentu, gdy przepisy wejdą w życie, będzie można jeździć autem bez prawa jazdy. Pozwoli to oszczędzić czas kierowców i funkcjonariuszy przeprowadzających kontrolę. Jak wówczas będzie ona przebiegać?
Jak będzie wyglądać kontrola kierowców?
Założenie jest bardzo proste. Do tej pory policjant, aby zweryfikować to, czy kierowca posiada ważny dokument i polisę OC, musiał skontaktować się z centralą. Zanim otrzymał informację zwrotną, mijało sporo czasu.
W świetle nowych przepisów kontrolujący zyskali dostęp do danych o uprawnieniach kierowcy oraz motorniczego. Oznacza to, że wszystkie niezbędne dane zweryfikują online, na podstawie danych kierowcy. Status ważności prawa jazdy, ubezpieczenia i inne istotne dane, dostępne będą w jednej aplikacji.
Więcej na temat tego, jak jeszcze przebiegać może taka kontrola drogowa, przeczytasz tutaj: Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Prawdziwa rewolucja w prawie drogowym
Od kiedy będzie można jeździć „bez prawka”?
Zgodnie z prawem nowe przepisy wejdą w życie dopiero 3 miesiące po tym, jak stosowna informacja pojawi się w komunikacie ministerstwa. Opublikowana zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej.
Biorąc pod uwagę to, że senat przyjął projekt ustawy w sierpniu, powinniśmy się doczekać nowych przepisów jeszcze w 2020 roku.