Podatek od spadków i darowizn 2023
Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od przynależności do określonej grupy. Dla najbliższej rodziny (tzw. grupa zerowa, pokrywająca się częściowo z pierwszą) jest dodatkowe zwolnienie. Bez podatku są darowizny i spadki dla:
- małżonka,
- zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki),
- wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
- pasierba,
- rodzeństwa,
- ojczyma,
- macochy.
Warto pamiętać, że w przypadku darowizny pieniężnej jest dodatkowy warunek. Jeśli przekracza 36 120 zł, musi być potwierdzona przelewem (na rachunek w banku lub w SKOK) albo przekazem pocztowym. A przy liczeniu limitów trzeba sumować wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu pięciu poprzednich lat.
Co należy zrobić, aby nie płacić podatku od spadków i darowizn?
Jak nie płacić podatku od spadków i darowizn?
Fiskus przede wszystkim przypomina, że jeśli wartość nabytego majątku nie przekracza 36 120 zł, nie trzeba nic zgłaszać skarbówce. Powyżej tego limitu trzeba złożyć w urzędzie formularz SD-Z2 (chyba że nabycie następuje w formie aktu notarialnego). Co jednak należy zrobić, aby nie płacić podatku od spadków i darowizn? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, dla najbliższej rodziny przewidziana jest specjalna ulga. Aby jednak ona weszła w życie, należy pamiętać o jednej kwestii. Aby nie płacić podatku od spadku i darowizny, trzeba w urzędzie skarbowym w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania złożyć druk SD-Z2.
Jeśli spóźnimy się choć jeden dzień, ulga przepadnie. Wniosek trzeba złożyć w urzędzie skarbowym zgodnie z miejscem zameldowania w dniu otrzymania spadku czy darowizny.