Innowacyjny projekt studentów Politechniki Białostockiej
Projekt deski wykorzystującej odpady przemysłu rolno-spożywczego powstał w kole naukowym "Rolka" na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
"Pomysł na deskę narodził się z potrzeby zagospodarowania odpadów rolno-spożywczych. My poszukiwaliśmy razem ze studentami nowych sposobów na zagospodarowanie tych odpadów" - powiedziała opiekunka studenckiego koła "Rolka", dr Magdalena Joka Yildiz z PB. Dodała, że podczas prac okazało się, że nie wszystkie te odpady można przeznaczyć na cele energetyczne czy nawozowe, więc studenci podjęli wyzwanie, by poszukać nowych rozwiązań, gdzie takie odpady mogły być zastosowane.
Jak wyjaśniła, znajomość właściwości tych odpadów - np., że są mało palne i nie rozkładają się mikrobiologicznie - "podpowiedziała", że mogą być zastosowane w budownictwie.
Innowacyjna deska – jakie zastosowanie?
Ze wstępnej kalkulacji wynika, że koszty produkcji, jeśli chodzi o warunki materiałowe, są niższe niż produkcja zwykłych płyt meblowych. Naukowiec wyjaśniła, że produkcja desek jest energochłonna, a przy obecnych zmianach cen energii, trudno wyliczyć ostateczne koszty.
Wśród najbliższych planów zespołu jest prowadzenie dalszych testów, ale też szukanie nowych możliwości zastosowania takiej deski poza przemysłem meblarskim. Tarasewicz mówił m.in. o zastosowaniu w opakowaniach czy wypełnieniu do drzwi. Jak dodają innowatorzy, w zależności od tego, z jakich odpadów rolno-spożywczych zostaną wykonane deski, mogą mieć też zastosowanie np. izolacyjne. Zespół szuka też możliwości współpracy z firmami.