![Jak dobrze znasz te popularne zabytki Podlasia? Rozpoznaj je ze zdjęć! [QUIZ]](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-JyT8-x1SQ-mkQN_jak-dobrze-znasz-te-popularne-zabytki-podlasia-rozpoznaj-je-ze-zdjec-quiz-300x250.jpg)
Quiz
Jak dobrze znasz te popularne zabytki Podlasia? Rozpoznaj je ze zdjęć! [QUIZ]

Turystyka
To najpiękniejsze jezioro w woj. podlaskim według AI! Leży w unikalnym miejscu na Podlasiu

Wilki tym razem zaatakowały jałówkę w oborze. Rolnicy na Podlasiu czują się bezradni

Turystyka
To najpiękniejsza rzeka w woj. podlaskim według AI. Sztuczna inteligencja w mig wskazała polską Amazonkę!

Wielkanoc 2025
Oryginalne kartki na Wielkanoc 2025. Spraw, by twoje życzenia świąteczne były wyjątkowe!
Żubr nad Biebrzą narobił zamieszania
Gdzie można spotkać żubra? Niektórzy powiedzieliby pewnie, że w sklepie. Tym razem jednak król puszczy postanowił w całej swej okazałości zagościć w okolicach miejscowości Lipsk nad Biebrzą w powiecie augustowskim.
Zobacz też: Białowieża. Agresywny żubr zaatakował mężczyznę. Trwa obława na zwierzę
Żubra zainteresował szczególnie jeden rekwizyt – fotopułapka, którą dokładnie obwąchał i która nagrała jego odwiedziny. Żubra na dzikim łonie natury, w tak bliskiej odległości, prawdopodobnie jeszcze nie wiedzieliście!
Żubr koło Lipska narobił niemałego zamieszania, ponieważ zwykle nie zapuszcza się w te tereny. W rozmowie z Radiem Białystok Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego zastanawiał się, czy król puszczy przywędrował z Puszczy Augustowskiej, czy z Puszczy Knyszyńskiej.
Przyrodnicy wskazują, że takie nietypowe „spacery” związane są z okresem godowym tych zwierząt przypadającym we wrześniu. Wówczas królowie puszczy poszukują nie tylko nowych partnerek, ale i nowych miejsc do życia.
Gdzie żyją żubry?
Żubr stanowi największy gatunek ssaka lądowego w Europie. Prawie połowa jego polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej. Dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego oraz Człopy w województwie zachodniopomorskim, a także w okolicy Trzcianki w województwie wielkopolskim. Na połowę 2021 roku planowane jest wsiedlenie żubrów w Lasach Janowskich na Lubelszczyźnie.
30 maja 2019 r., Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Marian Binek w imieniu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Dyrektor Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Tomasz Zawiła-Niedźwiecki podpisali umowę o dofinansowanie projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, przewidzianego na lata 2019-2023, na kwotę 34 mln zł.