Inwestycje
3 tysiące nowych mieszkań w pobliżu centrum Białegostoku. Do tej pory były tu głównie ogródki działkowe
STYPENDIA
Białystok: Trzydziestu twórców otrzymało stypendia artystyczne
zdrowie
Rak nie jest ot tak. Badajmy się, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem
Inwestycje
Park wodny juz niedługo w Białymstoku. Poznaj szczegóły wielkiej inwestycji w stolicy Podlasia
Turystyka
Na Podlasiu jest największy i najstarszy las w całej Europie Środkowej! To niewiarygodne bogactwo natury
Żubr nad Biebrzą narobił zamieszania
Gdzie można spotkać żubra? Niektórzy powiedzieliby pewnie, że w sklepie. Tym razem jednak król puszczy postanowił w całej swej okazałości zagościć w okolicach miejscowości Lipsk nad Biebrzą w powiecie augustowskim.
Zobacz też: Białowieża. Agresywny żubr zaatakował mężczyznę. Trwa obława na zwierzę
Żubra zainteresował szczególnie jeden rekwizyt – fotopułapka, którą dokładnie obwąchał i która nagrała jego odwiedziny. Żubra na dzikim łonie natury, w tak bliskiej odległości, prawdopodobnie jeszcze nie wiedzieliście!
Żubr koło Lipska narobił niemałego zamieszania, ponieważ zwykle nie zapuszcza się w te tereny. W rozmowie z Radiem Białystok Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego zastanawiał się, czy król puszczy przywędrował z Puszczy Augustowskiej, czy z Puszczy Knyszyńskiej.
Przyrodnicy wskazują, że takie nietypowe „spacery” związane są z okresem godowym tych zwierząt przypadającym we wrześniu. Wówczas królowie puszczy poszukują nie tylko nowych partnerek, ale i nowych miejsc do życia.
Gdzie żyją żubry?
Żubr stanowi największy gatunek ssaka lądowego w Europie. Prawie połowa jego polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej. Dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego oraz Człopy w województwie zachodniopomorskim, a także w okolicy Trzcianki w województwie wielkopolskim. Na połowę 2021 roku planowane jest wsiedlenie żubrów w Lasach Janowskich na Lubelszczyźnie.
30 maja 2019 r., Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Marian Binek w imieniu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Dyrektor Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Tomasz Zawiła-Niedźwiecki podpisali umowę o dofinansowanie projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, przewidzianego na lata 2019-2023, na kwotę 34 mln zł.