Inwestycje

Hala widowiskowo-sportowa w Białymstoku w końcu powstanie! Jest decyzja IMGW

Hala widowisko-sportowa w Białymstoku w końcu powstanie? Według informacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku jest to możliwe. Jak wyjaśniają przedstawiciele magistratu po prawie siedmiu latach oczekiwania oczekiwania na decyzję IMGW, nastąpiło przyspieszenie procedur związanych z budową obiektu. Miasto będzie mogło teraz rozpocząć inwestycję.

- Od lat IMGW podejmowało działania uniemożliwiające nam budowę hali widowiskowo-sportowej. Przez te działania wojewoda podlaski uchylił pozwolenie na budowę. Minęło prawie 7 lat, zmieniła się władza i w ciągu tygodnia dotychczasowe przeszkody przestały obowiązywać - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Otrzymałem właśnie stosowne pismo z IMGW, które odblokowuje nam tę inwestycję. Możemy dalej procedować wniosek na budowę hali, a mając pozwolenie, będziemy mogli ubiegać się w Ministerstwie Sportu o dotację - oznajmił Truskolaski.

Budowa hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku była uzależniona od realizacji porozumienia, które miasto zawarło z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ten przez kilka lat miał zwlekać z wypełnieniem warunków porozumienia.

Hala widowiskowo-sportowa w Białymstoku w końcu powstanie. Nieznany koszt budowy

Dotychczasowe prace nad halą pochłonęły już ok. 3,7 mln zł z budżetu miasta. Pieniądze przeznaczono między innymi na opracowanie dokumentacji projektowej hali, uzyskanie decyzji środowiskowej, inwentaryzację zieleni i opłatę naliczoną w decyzji zezwalającej na usunięcie drzew na części działki wyznaczonej pod ogródek meteorologiczny.

Jak tłumaczą przedstawiciele urzędu miasta, w związku z inflacją i zmienną sytuacją na rynku robót budowlanych trudno jest obecnie jednoznacznie oszacować koszt hali. Jej budowa może rozpocząć się dopiero po zakończeniu wszelkich formalnych procedur.

Na widowni ma znaleźć się planowo ok. 6,4 tys. miejsc. Z czego:

  • 5 tys. miejsc na trybunach stałych,
  • 1 tys. miejsc na trybunach tymczasowych,
  • 120 miejsc dla mediów,
  • 267 miejsc dla VIP-ów,
  • 60 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami.

Hala widowiskowa-sportowa w Białymstoku. Sport, widowiska, targi i koncerty

Białystok jest jak dotychczas jedynym wojewódzkim miastem, które nie posiada hali widowiskowo-sportowej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz, hala miałaby zostać przystosowana do przeprowadzania rozgrywek spełniających wymagania krajowych i międzynarodowych związków oraz federacji sportowych w różnych dyscyplinach, m.in. koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej i futsalu.

W obiekcie możliwe ma być również organizowanie widowisk estradowych, targów turystycznych, koncertów, pokazów czy też wystaw.

Hala Urania w Olsztynie w końcu otwarta. Tłumy przybyły na Galaktyczny Benefis