Grabarka 2023. Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze
Głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, w asyście innych cerkiewnych hierarchów, m.in. arcybiskupów: białostocko-gdańskiego Jakuba i lubelsko-chełmskiego Abla.
Wśród gości uroczystości byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Kościoła katolickiego czy służb mundurowych. Według szacunków policji, od czwartku do soboty - czyli w trakcie całych dorocznych uroczystości - sanktuarium na Grabarce odwiedziło ok. 12 tys. wiernych. Część z nich dotarła tam w pieszych pielgrzymkach zorganizowanych m.in. z Białegostoku, Warszawy czy z Jabłecznej (Lubelskie), łącznie ponad tysiąc osób.
Święta Góra Grabarka
Grabarka to najważniejsze w Polsce cerkiewne sanktuarium, ma takie znaczenie dla prawosławnych w kraju, jak Częstochowa dla katolików. Jest tam żeński klasztor pw. św. Marty i Marii, który w ubiegłym roku świętował 75-lecie założenia i mała cerkiew na wzgórzu.
Często nazywana jest też wzgórzem krzyży, z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych tam przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące.
CZYTAJ TAKŻE: Kolorowe balony pokryły podlaskie niebo. Ruszyła V Fiesta Balonowa "Dolina Narwi"
W tym roku wśród nich stanął m.in. duży krzyż poświęcony pamięci poległych żołnierzy, naznaczony odłamkami pocisków zebranych z pól bitewnych na wschodzie Ukrainy. Postawili go żołnierze Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, uczestnicy pielgrzymki służb mundurowych.
Wierni przyjeżdżają na Grabarkę z różnymi intencjami, spotkać tam można również katolików. Miejsce to stało się też w ostatnich latach atrakcją turystyczną regionu.