Jak poinformowała Straż Graniczna na Twitterze, w poniedziałek (14 lutego) polskie służby zostały ponownie obrzucone kamieniami. Z taką sytuacją nasi żołnierze mierzą się już od tygodni, kiedy obserwują bardziej agresywne działania uchodźców wspieranych przez służby białoruskie. Wczoraj taka sytuacja miała miejsce w pobliżu miejscowości Dubicze Cerkiewne. Wcześniej Straż Graniczna spotkała się już nie tylko z obrzuceniem kamieni, ale również strzałami w powietrze białoruskich funkcjonariuszy.
Jak wcześniej poinformowała Straż Graniczna ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć cztery osoby: trzech obywateli Senegalu i obywatel Gwinei.
Straż Graniczna podała, że we wtorek funkcjonariusze zatrzymali już 10 cudzoziemców - obywateli Syrii i Jemenu. "To m.in. osoby, które na odcinku Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych przecięły concertinę i rzucały kamieniami w stronę patroli polskich" - dodała SG.
W 2022 roku 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy
Od początku roku funkcjonariusze Straż Granicznej odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.
Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.