Spis treści
- Gdzie na majówkę w woj. podlaskim?
- Stara Białowieża, czyli opuszczone miejsce tuż przy legendarnej atrakcji
- Bielsk Podlaski, miasto z historią jak z filmu i sławnymi mieszkańcami
- Drohiczyn na styku Mazowsza i Podlasia
- Rowelska Góra, czyli najwyższy szczyt Podlasia
- Teremiski, czyli czy to w ogóle Podlasie?
- Osowiec Twierdza, czyli atrakcja Podlasia dla prawdziwych mężczyzn (i nie tylko)
Gdzie na majówkę w woj. podlaskim?
Województwo podlaskie nie jest najpopularniejszym turystycznym regionem w Polsce, bo nie może konkurować z Mazurami, Zakopanem czy Trójmiastem. Mimo to prestiżowy portal National Geographic wskazał dwie miejscowości w regionie, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jednak podczas długiego weekendu majowego można spodziewać się odwiedzin turystów na Podlasiu. Największe oblężenie przeżyją z pewnością kurorty uzdrowiska i miasta-perełki, jak Supraśl, Tykocin czy Augustów – miasteczka położone czy to nad malowniczymi jeziorami (Augustów), czy też z ciekawą historią i o prozdrowotnym charakterze (Supraśl czy Tykocin), wszystkie bowiem oferują doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
My jako doświadczeni turyści i podróżnicy wiemy, że często warto jednak zejść z utartych szlaków i odwiedzić nieco mniej znane, ale równie malownicze miejscowości. W ten sposób można uniknąć tłumów, ale też odkryć dziewiczą przyrodę i spotkać się twarzą w twarz z niesamowitą naturą. Gdzie zatem warto wybrać się na majówkę w województwie podlaskim? Przygotowaliśmy kilka propozycji, których naszym zdaniem nie znajdziecie w opasłych przewodnikach.
Na naszej subiektywnej liście znalazło się sześć małych miejscowości z Podlasia:
- Stara Białowieża,
- Bielsk Podlaski,
- Drohiczyn,
- Rowelska Góra,
- Teremiski,
- Twierdza Osowiec.
Stara Białowieża, czyli opuszczone miejsce tuż przy legendarnej atrakcji
Stara Białowieża to uroczysko, czyli część lasu o orientacyjnym znaczeniu, bez ściśle oznaczonych granic. Tutaj pierwotnie przez pierwsze dwieście lat swego istnienia znajdowała się Białowieża. Stara Białowieża znajduje się 1 km od wsi Pogorzelce, a 5 km od Białowieży, gdzie w XVI wieku przeniesiono osadę z powodu podmokłości terenów. Właśnie na jego terenie odkryto ślady osady słowiańskiej z IX wieku. Obecnie w Starej Białowieży można znaleźć pozostałości po dawnym osadnictwie i tradycjach kulturowych oraz naturalnie jest to teren Puszczy Białowieskiej, od której warto zacząć zwiedzanie atrakcji.
Bielsk Podlaski, miasto z historią jak z filmu i sławnymi mieszkańcami
Warto zwiedzanie Podlasia zacząć od jednego z najstarszych miast Podlasia, bo pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII wieku, a w XIV wieku miasto otrzymało prawa miejskie, czyli z historią sięgającą średniowiecza. My do Bielska Podlaskiego lubimy zajeżdżać również z uwagi na filmową historię miasta. To właśnie m.in. tutaj przed laty nakręcono słynny film “Znachor” Jerzego Hoffmana, a ślady tamtych obrazów nadal widać w mozaice miasta.
Drohiczyn na styku Mazowsza i Podlasia
Naszym zdaniem nie można po wyjeździe z Podlasia nie znać Drohiczyna. Miejsca, gdzie akurat w weekend majowy na pewno nie będzie tłumów, bo sami byliśmy tam w momencie turystycznego szczytu, a jego zabytki i klimat zachwyciły samego Daniela Olbrychskiego. Drohiczyn to niewielkie, historyczne miasteczko położone na Podlasiu nad rzeką Bug.
Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu datuje się na VII wiek, a w 1038 roku nastąpiło umowne założenie grodu. Historia miasta w późniejszych latach jest dramatyczna, wynika bowiem z losów kraju, ale lokalizacja i moment powstania w efekcie dał miejsce pełne uroku i ciekawych zabytków. To tutaj kręcono filmy "Panny z Wilka", "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Faustyna" oraz odcinki seriali "Nad Niemnem" i "Ojciec Mateusz", czyli nie tylko my doceniliśmy wygląd Drohiczyna.
Rowelska Góra, czyli najwyższy szczyt Podlasia
Jeśli przyjedziecie na Podlasie, musicie przyjechać w to niepozorne miejsce. W województwie podlaskim nie ma gór, bo region ma ukształtowanie nizinne, ale są pewne wyjątkowe punkty, które są efektem zlodowaceń sprzed tysięcy lat. Rowelska Góra to punkt o wysokości 298,1 m n.p.m., dzięki czemu jest to najwyższe wzniesienie w województwie podlaskim, leżące w regionie Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Ze względu na położenie w okolicy lasów, najbardziej popularna jest w sierpniu i wrześniu, ale my byliśmy tam również w maju i widok zapiera dech w piersiach.
Teremiski, czyli czy to w ogóle Podlasie?
My na tę miejscowość natknęliśmy się zupełnie przypadkiem, bo będą w drodze do Hajnówki. Teremiski to jak najbardziej polska miejscowość, ściśle związana z procesem zasiedlania i użytkowania Puszczy Białowieskiej i liczy sobie blisko 500 lat! W XVII wieku wewnątrz puszczy powstały osady przemysłowe Budy, Pogorzelce i właśnie Teremiski. A do pracy na te tereny przybyły ludy z Mazowsza. Urokliwe położenie w samym sercu Puszczy Białowieskiej dostarczy wspaniałych wrażeń wizualnych. My właściwie nie chcieliśmy już później jechać do tej Hajnówki...
Osowiec Twierdza, czyli atrakcja Podlasia dla prawdziwych mężczyzn (i nie tylko)
Ostatnią naszą propozycją jest miejsce, do którego lubimy zajeżdżać przy okazji podróży na Mazury. Osowiec-Twierdza to miejsce położone zaledwie 50 minut drogi samochodem od Białegostoku, około 5 km od Goniądza, 12 km od Moniek. Miejscowość na terenie Niziny Podlaskiej w Kotlinie Biebrzańskiej w zwężeniu położonych wokół mokradeł w zakolu na lewym brzegu rzeki Biebrzy. To dodatkowy walor tego miejsca, bo widok po prostu zapiera dech w piersiach. Przy okazji natomiast warto zajrzeć do potężnych carskich fortyfikacji, które spodobają się na pewno męskiej części turystów.
