Najpopularniejsze przepisy na dania z dyni. Co zrobić do jedzenia?
Nie ma drugiego tak uniwersalnego warzywa, jak dynia. Co zrobić z dyni do jedzenia?
Dynia to jedno z najbardziej uniwersalnych warzyw, jakie dała nam natura. Można z niej zrobić naprawdę sporo potraw, zwłaszcza jesienią. Sezon na dynię rozpoczyna się pod koniec września i trwa właściwie aż do końca listopada. Jakie potrawy można z niej przygotować? Co zrobić z dyni do jedzenia? Polecamy potrawy w naszej galerii.
foto: pexels.com
Zupa soczewicowa z dynią
W większym garnku na oliwie zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodajemy następnie starty czosnek i chwilkę razem podsmażyć, mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem. Później dodajemy przyprawę curry i paprykę w proszku a także przepłukaną soczewicę. Wlewamy bulion i zagotujemy. Gotujemy przez ok. 7 minut. Dalej dodajemy obraną i pokrojoną w kosteczkę dynię oraz koncentrat pomidorowy. Następnie przykryć i gotować przez ok. 15 minut do miękkości składników. Na koniec dodać śmietankę, wymieszać i odstawić z ognia. Posypać natką pietruszki oraz dla chętnych płatkami chili. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem. Gotowe!
foto: pexels.com
Cynamonowy chlebek dyniowy
Przygotowujemy puree z pieczonej dyni według przepisu. Puree ma mieć gęstość śmietany i być delikatnie ciepłe lub w temp. Pokojowej. Przestudzone gotowe puree z dyni wkładamy do miski, dodajemy jajka oraz olej i wymieszamy łyżką lub widelcem. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C. Do drugiej miski wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia, sodą, cukrem, cukrem wanilinowym oraz cynamonem, gałką i imbirem. Dokładnie mieszamy. Mokre składniki dodajemy do suchych i delikatnie wymieszać łyżką, tylko do pierwszego połączenia się składników (nie mieszać za długo!). Na koniec ciasto wyłożyć do małej formy keksowej 25 x 11 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównać powierzchnię. Przygotować cynamonową skorupkę: masło posiekać i połączyć (np. palcami) z cukrem i cynamonem. Położyć na wierzchu ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 40 minut, do suchego patyczka.
foto: pexels.com
Hummus z dynią
Przygotować ciecierzycę, zachować kilka łyżek zalewy z puszki lub wodę z gotowania. Przygotować puree z pieczonej dyni, ostudzić. Puree z dyni odcisnąć w gazie aby było jak najbardziej gęste. Ciecierzycę włożyć do pojemnika blendera, dodać oliwę i zacząć miksować. Można dodać 1 - 2 łyżki zalewy z ciecierzycy aby łatwiej się miksowało. Gdy ciecierzyca będzie już zgrubnie rozdrobniona dodać przygotowane puree z dyni, masło orzechowe lub tahini, obrany czosnek, przyprawy, doprawić solą i pieprzem. Miksować na gładką konsystencję. Przełożyć do miseczki lub do pojemnika i udekorować np. pestkami dyni, przyprawą curry, płatkami chili, na koniec skropić oliwą.
foto: pexels.com
Kurczak curry z dynią
Filety oczyścić z błonek i kostek. W najgrubszej części przekroić wzdłuż a następnie w poprzek na mniejszej wielkości fileciki. Doprawić solą oraz pieprzem, natrzeć startym czosnkiem i obtoczyć w oliwie. Skropić sokiem z cytryny, posypać kurkumą oraz natrzeć pastą curry. Odstawić na blacie na ok. 15-30 minut (jeśli mamy czas), nastawić do ugotowania ryż. Dynię obrać, oczyścić i pokroić w niedużą kostkę. Na dużej patelni rozgrzać oliwę, włożyć pokrojoną dynię i mieszając podsmażać przez ok. 4 minuty. Przesunąć na bok, włożyć filety kurczaka i obsmażyć po ok. 2 - 3 minuty z każdej strony. Dodać gorący bulion lub wodę a po chwili mleko kokosowe. Zagotować i gotować jeszcze ok. 1 minutę. Odstawić z ognia i podawać z ryżem i listkami bazylii, opcjonalnie posypując świeżym chili.
foto: pexels.com
Sernik dyniowy
Upiec dynię wg przepisu i odmierzyć potrzebną ilość, dokładnie zmiksować blenderem. Dodać drobno sartą skórkę z pomarańczy i wymieszać. Zmiksować mikserem (nie blenderem) ze zmielonym twarogiem i serkiem mascarpone. Dodać cukier, cukier wanilinowy, mąkę ziemniaczaną, budyń (proszek) oraz jajka i ponownie zmiksować na jednolitą masę. Ciasteczka dokładnie zmielić w melakserze, następnie dodać roztopione masło i ponownie dokładnie zmiksować. Wyłożyć na spód i boki tortownicy o średnicy 24 cm. Masę serową wyłożyć na spód z ciasteczek i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu) i piec przez ok. 60 minut (w większej tortownicy, np. 26 cm, sernik będzie gotowy wcześniej). Wyjąć, ostudzić. Po ostudzeniu zdjąć obręcz i schłodzić w lodówce. Polewa czekoladowa: czekoladę połamać na kosteczki, roztopić, wymieszać ze stopniowo dodawanym jogurtem. Polać lub zrobić wzorki na serniku.
foto: pexels.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...