Kraków: najważniejsze wydarzenia 2022 roku. Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy [KALENDARIUM]
Podsumowanie 2022 roku w Krakowie
Tym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - STYCZEŃ: Krakowskie liceum zakazało uczniom seksu
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie w swoich wewnętrznych przepisach zawarło m.in. zakaz odbywania stosunków seksualnych obowiązujący uczniów i w szkole, i poza nią.
23 stycznia natomiast Stowarzyszenie Umarłych Statutów "nagrodziło" KLO I miejscem w konkursie na Statutowy Absurd Roku 2021. "(Nie)gratulujemy tego wyróżnienia, bo w praktyce oznacza ono porażkę - jest to przykład statutu umarłego, który nie spełnia wymagań prawa powszechnie obowiązującego i narusza prawa człowieka" - podsumowało stowarzyszenie.
Członkowie SUS wskazywali, że "zakaz podejmowania aktywności seksualnej (poza szkołą) narusza prawo do wolności (art. 31 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47 Konstytucji)" i postanowili interweniować u Małopolskiej Kurator Oświaty - Barbary Nowak. Szybko jednak zderzyli się ze ścianą.
Kurator uznała bowiem, że nie podejmie działań nadzorczych w związku ze zgłoszonymi przez stowarzyszenie zastrzeżeniami co do statutu KLO. Odwołanie wylądowało na biurku Ministra Edukacji i Nauki. Po wielu miesiącach zwłoki szef resortu uznał, że odwołanie SUS jest niedopuszczalne.
Ostatecznie stowarzyszenie złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - LUTY: Wichura przewróciła dźwig. Dwie osoby zginęły
Do tragedii doszło 17 lutego przy ul. Domagały w Krakowie. W wyniku gwałtownego wiatru 30-metrowy dźwig budowlany przewrócił się na placu budowy pięciokondygnacyjnego budynku wielorodzinnego, w wyniku czego ranne zostały cztery osoby. Życia dwóch osób: 23- i 64-latka nie udało się uratować. W wypadku zginęli pracownicy budowy, którzy przebywali na dachu budynku, na który przewrócił się żuraw. Operator dźwigu opuścił go tuż przed katastrofą.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - LUTY: Jerzy Brzęczek zostaje trenerem Wisły Kraków
13 lutego krakowski klub poinformował, że Jerzy Brzęczek został nowym trenerem Wisły Kraków. Były selekcjoner reprezentacji Polski podpisał wówczas umowę do końca sezonu z możliwością jej przedłużenia, zastępując na tym stanowisku Adriana Gulę.
Gula prowadził Wisłę Kraków w 24 spotkaniach - pod jego skrzydłami Wisła wygrała dziewięć meczów, trzy zremisowała i 12 przegrała.
Wisła Kraków obawiała się spadku, a były selekcjoner reprezentacji Polski miał uratować sytuację. Jego starania zakończyły się fiaskiem - zespół Jerzego Brzęczka wygrał tylko jeden mecz na 13 prób i spadł do Fortuna 1. Ligi. 3 października Jerzy Brzęczek złożył dymisję, która została przyjęta przez władze klubu.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - MARZEC: Sean Penn odwiedził Kraków
Amerykański aktor Sean Penn przyjechał do Krakowa 23 marca. Organizacja charytatywna CORE, której jest prezesem, postanowiła włączyć się w działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. W tym celu aktor podpisał porozumienie o współpracy z władzami miasta, które przede wszystkim zakładało wymianę doświadczeń oraz wsparcie personalne krakowskich wolontariuszy.
"To, co wszyscy powinniśmy zaoferować w tej chwili Ukraińcom, to poczucie jedności" - tymi słowami Penn zainaugurował współpracę z Urzędem Miasta Krakowa.
CORE, czyli Community Organized Relief Effort, to organizacja pozarządowa, którą Sean Penn założył 12 lat temu po zniszczeniach jakie dokonało trzęsienie ziemi na Haiti. Wtedy organizacja zatrudniała 350 osób, z czego 95 procent stanowili Haitańczycy.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - KWIECIEŃ: Z powodu wojny na Ukrainie fabryka Man w Niepołomicach wstrzymała produkcję samochodów
Niemiecki potentat w produkcji ciężarówek i autobusów na początku kwietnia czasowo wstrzymał lub ograniczył produkcję pod Krakowem oraz innych fabrykach, m.in. w Monachium. Załoga została wysłana na postojowe, zawieszono wówczas również rekrutację nowych pracowników.
Produkcję zawieszono ze względu na braki w dostawach wiązek elektrycznych wytwarzanych przez poddostawcę z Ukrainy. Od początku wojny władze firmy starały się zapewnić dostawy części z innych źródeł, ale na to też potrzebny był czas.
Po sześciotygodniowej przerwie wznowiono produkcję.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - MAJ: Niezwykły pokaz na Wawelu
26 maja w Krakowie odbyło się widowisko promujące 4. sezon "Stranger Things" - serialu produkcji Netflixa. Projekcja odbyła się na murach Zamku Królewskiego na Wawelu. Podobne wydarzenia miały miejsce w 14 różnych krajach. Wszystko rozpoczęło się od projekcji na Empire State Building w Nowym Jorku, a następnie wrota do Drugiej Strony otworzyły się m.in. w Australii, Indiach, Indonezji, Japonii, Malezji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej czy Hiszpanii. Zobaczcie, jak otwarto portal na Drugą Stronę.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - MAJ: Wisła Kraków spadła do Fortuna 1. Ligi
Po 26 latach Wisła Kraków spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej po porażce 2-4 z Radomiakiem Radom. Biała Gwiazda prowadziła w tym meczu 2:0, jednak klasycznym hat-trickiem Wisłę poczęstował Karol Angielski, który w przeciągu osiemnastu minut zdobył trzy bramki. Natomiast Dawid Abramowicz dobił swój były klub czwartym punktem.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - CZERWIEC: 21. Parada Smoków przeszła ulicami miasta
Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.
Motywem przewodnim imprezy w 2022 roku były smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.
Ogromne, wypełnione helem smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczyły w rytmie muzyki, w oprawie laserów, gigantycznych kurtyn wodnych i efektów pirotechnicznych. To rokrocznie najbardziej spektakularna część smoczego święta. Figury miały do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Groteska ma ponad 30 takich smoków, podczas niespełna godzinnego widowiska zobaczyliśmy ich kilkanaście.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - LIPIEC: Pearl Jam zagrał w Krakowie. Eddie Vedder podziękował Polakom za zaangażowanie w pomoc Ukraińcom
14 lipca odbył się w Krakowie koncert Pearl Jam. To była druga wizyta gwiazd w stolicy Małopolski.
Nie obyło się bez wielkich emocji. W pewnym momencie Eddie Vedder zaczął wyczytywać nazwiska zaproszonych przez zespół przedstawicielek kilku lokalnych fundacji wspierających zarówno uchodźców z Ukrainy, jak i tych, którzy za naszą wschodnią granicą pozostali. W imieniu zespołu dziękował za ich zaangażowanie i determinację.
Do mikrofonu wypowiedział też:
"Gramy dziś dla wyjątkowych ludzi, w niesamowitym miejscu. Myślę, że nie graliśmy dotąd w tak ważnym miejscu, jak to. Jesteśmy blisko trwającego konfliktu. Dlatego chcę powiedzieć istotne słowa: Putin, idi na c**j!".
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - SIERPIEŃ: Finał Tour de Pologne
Francuz Arnaud Demare wygrał ostatni, 7. etap tegorocznej edycji Tour de Pologne z metą w Krakowie. Zwycięzcą całego wyścigu został Brytyjczyk Ethan Hayter, a najlepszy z Polaków Jakub Kaczmarek zakończył rywalizację na 28. pozycji w klasyfikacji generalnej.
Kolarze wystartowali spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta był położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy musieli pokonać blisko 180 kilometrów. O ostatnie punkty dla najlepszego górala kolarze walczyli na dwóch Premiach Górskich PZU: w Bieńkówce I kat. oraz w gminie Budzów III kat. Do zdobycia były także dwie Premie Lotne LOTTO. Jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Etap zakończyły trzy 5-kilometrowe rundy. Na krakowskich Błoniach poznaliśmy zwycięzcę 79. Tour de Pologne UCI WorldTour.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - WRZESIEŃ: Wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym
Wystawa Tamary Łempickiej była okazją wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku.
Podczas wystawy zaprezentowano niemal czterdzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA.
Głównym tematem prac Łempickiej był człowiek. Malowała najczęściej przedstawicieli bohemy artystycznej, arystokratów i członków elity finansowej Europy i USA. Obrazy, uderzające widza od pierwszego spojrzenia charakterystycznym stylem, kryją w swoim „manieryzmie” głęboki zmysł obserwacji świata i ludzi.
Część wystawy poświęcona została autokreacji artystki. Twórczość Łempickiej jest nierozerwalnie związana z jej sposobem życia. Zarówno sztuka, jak i życie, przynajmniej to publiczne, były w dużym stopniu przez nią kontrolowane. Elementem tej kontroli była jej autokreacja jako artystki i kobiety – wysublimowanej, modnej i bogatej. Ważnym elementem promocji Łempickiej, m.in. w prasie, były filmy i sesje zdjęciowe zamawiane u wybitnych fotografów mody.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - PAŹDZIERNIK: Jerzy Stuhr pod wpływem alkoholu potrącił motocyklistę
O tej sprawie głośno jest do tej pory. 17 października w Krakowie na alei Mickiewicza 75-letni kierujący lexusem miał zahaczyć o łokieć jadącego na motocyklu 44-letniego mężczyzny. Jak wskazywały doniesienia z miejsca zdarzenia, motocyklista miał później zajechać aktorowi drogę, ponieważ ten nie zatrzymał się po zdarzeniu (jak tłumaczył później policji i prokuraturze, "nie zauważył kolizji").
Policja oznajmiła, że nie doszło do wypadku, a 44-letni motocyklista został trącony w rękę niegroźnie i zaraz po kolizji był na kontroli w szpitalu. Funkcjonariusze rutynowo przebadali obu kierujących na obecność alkoholu. W organizmie 75-letniego aktora stwierdzono 0,7 promila.
Służby zatrzymały aktorowi prawo jazdy, a do sprawy włączyła się Prokuratura Rejonowa Kraków-Krowodrza.
Pod koniec grudnia media obiegła wiadomość, że do krakowskiego sądu rejonowego przeciwko Jerzemu Stuhrowi wpłynął akt oskarżenia. Znany aktor usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Grozi mu za to od kary grzywny do dwóch lat więzienia. Ponadto, na kilka lat straci prawo jazdy.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - LISTOPAD: Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu
23 listopada Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu na terenie całego miasta. Pierwsze zmiany wejdą w życie w lipcu 2024 r., a całościowe – dwa lata później.
Czym jest Strefa Czystego Transportu? Jej wprowadzenie oznacza ograniczenie wjazdu na teren całego miasta najstarszym pojazdom.
Uchwała przewiduje dwa etapy wprowadzenie SCT:
Do Krakowa nadal będzie można wjechać samochodami o różnym napędzie – pod warunkiem, że silnik spełnia odpowiednią normę emisji spalin.
Pierwszy etap – wdrożenie SCT w Krakowie przypada na 1 lipca 2024 r. Wówczas do miasta nie wjadą auta najstarsze, najbardziej zanieczyszczające powietrze, tj. blisko i ponad 30-letnie.
Drugi etap obowiązywania SCT zacznie się w lipcu 2026 r. i tu już ograniczenie wjazdu będzie dotyczyło samochodów ponad 26-letnich (benzyna) oraz ponad 16-letnich (diesel), czyli do Krakowa wjadą wyłącznie pojazdy zasilane benzyną/LPG o minimalnej normie Euro 3, a w przypadku pojazdów z silnikami Diesla o minimalnej normie Euro 5.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - LISTOPAD: Otwarto tunel na zakopiance
12 listopada prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uroczyście otworzyli tunel drogowy w ciągu zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7. Tunel został wydrążony pod górą Luboń Mały.
Dzięki tej inwestycji czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego jest krótszy o ok. 25 minut. Dwukomorowy tunel na zakopiance ma ponad dwa kilometry długości. Jego budowa trwała prawie sześć lat. Koszt inwestycji to 1 mld zł. Patronami tunelu są Maria i Lech Kaczyńscy.
Najważniejsze wydarzenia 2022 roku w Krakowie - GRUDZIEŃ: Odszedł Andrzej Iwan, legenda Wisły Kraków
Dzień po świętach Bożego Narodzenia środowisko sportowe obiegła smutna wiadomość. 27 grudnia zmarł Andrzej Iwan, który przed laty był uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w Polsce.
Andrzej Iwan urodził się w 1959 roku w Krakowie, a karierę juniorską rozpoczynał w barwach Wandy i Wisły Kraków. Od 1976 roku reprezentował barwy seniorskiego zespołu „Białej Gwiazdy”. Iwan rozegrał dla Wisły 198 spotkań, w których zdobył 69 bramek. W reprezentacji Polski 29 razy, strzelając w 11 bramek.
Reprezentował także barwy takich klubów jak VFL Bochum, Górnik Zabrze czy Aris FC. Łącznie w trakcie swojej kariery w Ekstraklasie Andrzej Iwan zagrał w 269 spotkaniach, w których zdobył 90 goli. Po zakończeniu kariery pracował m.in., w roli doradcy w Wieczystej Kraków, oraz w dziale skautingu „Białej Gwiazdy”.