Jarmarki świąteczne w Polsce
Jarmark Świąteczny w Gdańsku
Na pierwszym miejscu w rankingu polskich miast znalazł się Gdańsk. Jarmark świąteczny zaczyna się tam 18 listopada i kończy w przeddzień wigilii świąt Bożego Narodzenia.
W ramach jarmarku przygotowano aż 155 stoisk oferujących upominki, świąteczne dekoracje i różnego rodzaju smakołyki. Stragany znajdują się na Targu Węglowym, ulicach Tkackiej i Bogusławskiego, a także przy Forum Gdańsk.
Co ciekawe, dziennik "The Times" umieścił w tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku na liście najlepszych w Europie. Znalazł się na 24 miejscu w rankingu.
Tymczasem w 2019 roku wydarzenie zajęło trzecie miejsce w konkursie o tytuł "European Best Christmas Market" . Gdańsk był jedynym miastem w Polsce, które wyróżniono tą nagrodą.
Jarmark Świąteczny w Katowicach
Drugie miejsce zajęły Katowice. W samym sercu województwa odbywa się największy jarmark w regionie.
Jest też pierwszym i najdłuższym wydarzeniem świątecznym na Śląsku, bowiem zaczął się już 17 listopada, a skończy dopiero 8 stycznia 2023 roku.
Jarmark w Katowicach oferuje ponad 80 stoisk, a niemal każde wystawia coś innego. Kupić można m.in. bombki szklane z częstochowskiej manufaktury czy ceramiczne kwiatki z węgierskiej manufaktury z Budapesztu. Nie brakuje pyszności - są podpłomyki, owoce w czekoladzie, pieczone kartofle, pierogi, żurek i nalewki śląskie. A to tylko początek listy.
Największą atrakcją jarmarku jest Diabelski Młyn, usadowiony przed gmachem Teatru Śląskiego. Z siedzeń można podziwiać panoramę całego miasta.
Jarmark Świąteczny w Warszawie
Warszawski jarmark znalazł się na trzecim miejscu. W tym roku rozpocznie się w sobotę 26 listopada i potrwa do 6 stycznia.
Goście mogą liczyć na wiele atrakcji. Będą pokazy kowalstwa artystycznego, a nawet chodzący bałwan Olaf, znany wszystkim dzieciom z słynnego filmu animowanego "Królowa Lodu". Nie zabraknie oczywiście Mikołaja, z którym każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na straganach znajdziemy bibeloty ze szkła, wyroby ceramiczne, ze skóry, drewna czy lnu, a także biżuterię, ciepłe szale, wełniane skarpety i haftowane koszule. Pojawią się też wystawcy z Ukrainy i Litwy z lokalnymi produktami.
Jarmark Świąteczny w Krakowie
Przez wielu uważany za jeden z najbardziej klimatycznych w kraju, Kraków znalazł się dopiero na czwartym miejscu w rankingu. Niemniej, małopolskie wydarzenie zachwyca szczególnie ze względu na widowiskowe dekoracje i klimatyczny krajobraz, jaki zapewnia Stary Rynek.
W tym roku stanie tam ponad 500 żywych świerków. Ustawiona zostanie też drewniana szopka autorstwa rzeźbiarza i artysty ludowego Józefa Lasika. Tradycyjnie na stoiskach będzie można spróbować ciepłych oscypków z żurawiną, chleba ze smalcem, potraw z grilla, a na rozgrzanie napić się grzańca galicyjskiego.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 roku.
Jarmark Świąteczny w Białymstoku
Ranking świątecznych, polskich miast zamyka Białystok. Wystawcy rozstawią swoje kramy na Rynku Kościuszki. W tym roku ma być dużo większy, niż w poprzednich latach.
Miasto zadba o najmłodszych. Główną atrakcją jarmarku będą dwie karuzele. Pierwsza to karuzela Świętego Mikołaja z reniferowymi gondolami. Druga to karuzela wenecka, której dochód całkowity wesprze działalność Fundacji Pomóż Im.
Dorośli też nie będą rozczarowani. W mnogości stoisk każdy znajdzie coś dla siebie, czy to korzenną herbatę, czy pięknie zdobione naczynia.
Wydarzenie rozpocznie się 3 grudnia i zakończy w przeddzień wigilii świąt Bożego Narodzenia.