Jadowite zwierzęta w Polsce. Ich ukąszenie może skończyć się tragicznie.
W Polsce żyją zwierzęta jadowite i trzeba o tym pamiętać w czasie wiosennego i letniego wypoczynku. Ich ugryzienie może wywołać silny ból, w niektórych przypadkach zakończyć się śmiercią. Pokąsania przez te węże, owady i pająki lepiej nie lekceważyć. Mogą skończyć się tragicznie – szczególnie u osób uczulonych.
Jadowite owady w Polsce
W Polsce żyją owady jadowite, a nawet bardzo jadowite. Ich ugryzienie może wywołać silny ból, a nawet śmierć w przypadku osób, które są silnie uczulone na jad.
Szerszeń
To jeden z najbardziej jadowitych owadów w Polsce. Pojedyncze użądlenie powoduje silny ból, opuchliznę i pieczenie. Dorosłe szerszenie mogą mieć nawet 5 cm długości!
Po użądleniu natychmiast występuje silny piekący ból, na ciele pojawia się mocna opuchlizna. Osoby niekoniecznie uczulone na jad, ale wrażliwe na niego mogą nie przeżyć spotkania. Osoby uczulone muszą bezzwłocznie udać się do szpitala.
Turkuć podjadek
Ten owad nie ma jadu, ale kontakt z nim może być niebezpieczny dla człowieka. Większość swojego życia spędza pod ziemią, dlatego spotkać go możemy np. plewiąc ogródek. Turkuć podjadek ma spore i silne szczęki, dlatego samo ugryzienie jest bolesne. Co najważniejsze, te owady są nosicielami tężca.
Osa
Występuje tam, gdzie żyje człowiek. Smukły odwłok osy uzbrojony jest w jadowite żądło. Są agresywne, szczególnie, gdy bronią swojego gniazda. Zdarza się, że ukąszą nawet bez powodu. Użądlenie jednej osy czy nawet kilku nie jest groźne. Aby zagrozić zdrowiu zdrowemu człowiekowi osy musiałyby pokąsać go wiele razy. W miejscu użądlenia na ciele pojawia jasna krosta, która na początku swędzi i piecze. Dolegliwości związane z ukąszeniem mijają po kilku godzinach.
Kleszcz
Są pajęczakami, przystosowanymi przez naturę do picia krwi. Zamieszkują najczęściej lasy, ale coraz częściej spotykamy ich bliżej naszych ogrodów. Kleszcze przenoszą wiele chorób. Człowiek narażony jest na boreliozę chorobę przewlekłą, trwająca wiele lat i trudną w leczeniu.
Trzmiel
Często nazywany "bąkiem". Należy do rodziny pszczołowatych, atakuje tylko w momencie zagrożenia. Najczęściej, gdy na niego nadepniemy, albo przyciśniemy go częścią ciała. Ma długie ostre żądło z jadem. Po ukąszeniu odczuwamy silne pieczenie. Na ciele pojawia się kropka z opuchlizną, która znika dopiero po kilku dniach. Na większe ryzyko narażone są osoby uczulone.
Pszczoła
To pożyteczne zwierzę, ale niekoniecznie bezpieczne. Trzeba obchodzić się z nimi delikatnie. Dlaczego? Żyją w sporych rodzinach i w takich są najniebezpieczniejsze. Zdenerwowane i rozjuszone pszczoły szukające nowego lokum, albo na siłę wypędzane mogą zaatakować całym rojem. Wówczas atak może skończyć się tragicznie dla człowieka.
Pojedyncze ukąszenie nie jest groźne. Miejsce ukąszenia boli, swędzi i pojawia się rumień z opuchlizną. Osoby uczulone pszczeli jad nie powinny przebywać w okolicy pasiek. Nawet jedno ugryzienie może wywołać wstrząs.
Pchła
Mała i niebezpieczna. Żeruje na wszystkich gatunkach zwierząt, nie gardząc również człowiekiem. To kolejny owad w tym zestawieniu, który nie wstrzykuje jadu, ale ukąszenie przez pchłę może skończyć się groźną chorobą. Pchła roznosi często śmiertelne choroby jak: dżuma, tularemia, wąglik, gorączka śródziemnomorska. czy tasiemce.
Mrówka Leśna
Ogromne mrowiska jakie tworzą w lasach na sam widok odstraszają. Czasem, nawet nieświadomie zdarzy nam się usiąść w jego okolicy. Owady szybko ugoszczą się na ciele człowieka. Ukąszenie przez mrówkę leśną jest bolesne. W miejscu ukąszenia możemy odczuć dotkliwy piekący ból i po chwili na skórze pojawi się spory bąbel. U zdrowego człowieka ból i wszelkie dolegliwości miną po kilku godzinach, jednak uczulone osoby ukąszenie mogą przejść poważniej. Substancja wstrzyknięta do organizmu może wywołać stan alergiczny.
Giez
Osoby wypoczywające w okolicy zbiorników wodnych wiedzą, o którym owadzie mowa. Natrętny giez po wgryzieniu się w ciało może pozostawić w nim larwy! W miejscu ukąszenia powstaje silnie swędzący i napuchnięty rumień. Rozdrapując je można doprowadzić do zakażenia.
Meszka
Nie tylko roje meszek mogą być niebezpieczne. Wystarczy jedna! Jej ukąszenie może spowodować swędzące krosty, które zamieniają się w ropiejące rany. Co więcej, ugryzienie może wywołać sporą opuchliznę, która utrzymuje się do kilku dni.
Oleica krówka
To chrząszcz, który w niebezpiecznych dla siebie momentach wydziela trującą substancję. Ta nie jest w stanie zagrozić życiu człowiekowi, ale może wywołać silne podrażnienia skóry. Leśnicy ostrzegają przed tym owadem i radzą unikać go w czasie leśnych spacerów.
Tarantula ukraińska
Dorosłe samice mierzą 28–40 mm długości bez odnóży i mają kolce jadowe! W Polsce możemy natknąć się na nie np. w Bieszczadach. Uważa się, że właśnie w tym regionie naszego kraju one występują. Jest niebezpieczny dla osób uczulonych. Ugryzienie przez tarantulę ukraińską może wywołać wstrząs anafilaktyczny.
Żmija zygzakowata
Żmije nie mają w zwyczaju kąsać człowieka, chyba że zostaną zmuszone do obrony. Jad żmii to mieszanina kilku toksyn, która może uszkodzić układ nerwowy, powodować martwicę tkanek, czy nawet zmniejszyć krzepliwość krwi i wywołać zmianę rytmu pracy serca. Ukąszenie jest groźne dla dzieci i osób starszych. Nie jest śmiertelnym zagrożeniem.